"Putem sa invingem Dinamo!"
De Redactia Rugby , 19 Nov. 2002

Intalnirile dintre Steaua si Dinamo au constituit intotdeauna sarea si piperul Diviziei Nationale. Ultima partida, una amicala disputata inaintea inceperii campionatului, s-a incheiat cu mult inaintea celor 80 de minute regulamentare, echipele retragandu-se pe teren dupa ce s-au acuzat reciproc de joc dur. Astfel ca si jocul de sambata de pe stadionul Ghencea din cadrul ultimei etape a turului competitiei interne se anunta unul extrem de interesant, mai ales ca gazdele pleaca de pe pozitia de lidera in timp ce oaspetii se gasesc doar pe locul trei, la egalitate de puncte cu U Cluj e drept cu un meci mai putin disputat.
Despre acest joc am discutat cu antrenorul Stelei, Leodor Costea.
RUGBY.RO: Domnule Costea, sambata jucati cu Dinamo de pe pozitia de lider. Cum priviti aceasta partida?
LEODOR COSTEA: Ca intotdeauana, un meci Steaua - Dinamo este ceva special. Sunt sigur ca va fi un joc frumos si care va incanta spectatorii. Noi vom aborda partida cu gandul sa castigam, asa cum facem de altfel de fiecare data. Cred ca putem sa-I invingem pe dinamovisti.
RUGBY.RO: Este Steaua intr-o forma ascendenta in ultima vreme?
LEODOR COSTEA: Fara discutie, pot sa spun ca am crescut de la meci la meci. Inceputul a fost putin mai dificil, pentru ca a trebuit sa suplinim o oarecare lispa de omogenitate dupa plecarile din pauza competitionala, insa ne-am revenit incet-incet. Acum eu zic ca jucam destul de bine, chiar daca mai sunt unele lucruri de imbunatatit.
RUGBY.RO: Unde credeti ca poate fi Steaua peste Dinamo la jocul de sambata?
LEODOR COSTEA: La capitolul viteza de joc. Trebuie sa jucam mai repede decat ei, sa dam drumul la baloane si astfel sa-i depasim. Acesta ar fi atuul nostru. Bineinteles, dublat de o disciplina tactica.
RUGBY.RO: Aveti probleme de lot dupa ultima etapa?
LEODOR COSTEA: Nu, din punctul asta de vedere stam bine. Doar Danut Dumbrava a venit de la lot accidendat, insa noi speram sa-l recuperam.
RUGBY.RO: Meciul cu Dinamo este cel mai dificil al campionatului?
LEODOR COSTEA: Nu stiu daca este cel mai dificil. Dificile au fost si cele cu Clujul, cu Farul. De fapt cel mai greu de pana acum a fost cel din prima etapa cu Stinta Petrosani, cand am si pierdut.
RUGBY.RO: Faptul ca se joaca acest derby in ultima etapa, atat a turului cat si a campionatului, credeti ca poate duce la un meci pe viata si pe moarte in cea de-a doua intalnire, de care sa depinda intrarea uneia dintre formatii in semifinale?
LEODOR COSTEA: Nu stiu sigur, dar campionatul este destul de lung si se poate ca pana atunci lucrurile sa fie hotarate. Oricum, eu nu vad meciul cu Dinamo ca pe unul decisiv.
Articole similare

05 Iun. 2026
APARIȚIE EDITORIALĂ: Gheorghe Varga și Petrică Motrescu au povestit cum a jucat antrenorul Valeriu Irimescu un meci în Noua Zeelandă / VIDEO
Componenți ai echipei de rugby seniori a României în perioada sa de glorie, Petrică Motrescu și Gheorghe Varga i-au fost elevi lui VALERIU IRIMESCU (1940-2026), cel socotit de mulți...

05 Iun. 2026
ROMÂNIA / ECHIPA A: Selecționata noastră s-a înclinat în fața lui Suzuki Griquas Rugby
Aflată de câteva zile în Africa de Sud, echipa secundă a României a pierdut cu 20-35 (13-21), astăzi (vineri, 5 iunie 2026), meciul cu Suzuki Griquas Rugby. Sud-africanii au fost...

04 Iun. 2026
ROMÂNIA / COPII ȘI JUNIORI: Pe terenurile din Parcul Copilului se joacă turneul „Legendele rugby-ului grivițean”
Ultima etapă a Campionatului de Mini-Rugby al Asociației Municipale de Rugby București (AMRB) se va desfășura sâmbătă, 6 iunie 2026, pe terenurile amenajate la Stadionul „Parcul...

04 Iun. 2026
FRANȚA / PRO D2: Adrian Moțoc și Atila Septar au contribuit la promovarea echipei din Nisa / VIDEO
Campionatul de rugby al Franței se apropie de final. În Nationale (divizia a treia), de pildă, RC Narbonne a reușit promovarea în Pro D2 după ce a câștigat la mare luptă...
Newsletter GRATUIT
Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.









