Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Ultimele noutati si stiri din rugby, atat din Romania, cat si din strainatate. Pe langa articolele zilnice, gasesti pe rugby.ro un program al meciurilor care se disputa la noi, dar si in tarile cu rugby avansat (Franta, Marea Britanie, Italia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda), precum si al partidelor care sunt transmise la TV.
Youtube Facebook RSS Rugby.ro Email

REZULTATE ȘI CLASAMENTE

În perioada următoare, iubitorii de rugby de la noi vor putea urmări meciuri atât în Liga Națională de Rugby seniorii.

Liga Națională de Rugby seniori 2023
Faza a doua

Etapa a 6-a

Sâmbătă, 23 septembrie 2023 


Grupa A

Ora 11.00: 
RC Gura Humorului – CS Politehnica Iași
(Gura Humorului, stadion Tineretului)
Arbitru: Robert Diaconescu. Asistenți: Alexandru Nițulescu și Teodor Buzatu. Arbitrul nr. 4: Mihai Coca

Ora 11.00: RC Bârlad - CS Știința Petroșani
(Bârlad, stadion Municipal)
Arbitru: Cristian Șerban. Asistenți: Romică Dimitriu și Dragoș Bărgăoanu. Arbitrul nr. 4: Gabriela Surmei–Bălan 

CSM Știința Baia Mare are zi liberă.

Clasament
1. Baia Mare 20 puncte (4 meciuri / +283)
2. Iași 15 puncte (4 meciuri / +12)
3. Gura Humorului 5 puncte (3 meciuri / -48)
4. Petroșani 4 puncte (4 meciuri / -157)
5. Bârlad 1 punct (3 meciuri / -90)

Prima clasată din această grupă se califică în semifinale. 
   
Grupa B

Ora 11.00:
 CSM Constanța - CSM Galați
(Năvodari, stadion Flacăra)
Arbitru: Vlad Iordăchescu. Asistenți: Victor Ioniță și Dragoș Preda. Arbitrul nr. 4: Viorel Bujoreanu

Meciul CSM Bucovina Suceava - CS „U” ELBI Cluj a fost amânat pentru 21 octombrie, la ora 11.00. 

CSA Steaua București are zi de pauză.

Clasament
1. Steaua 17 puncte (4 meciuri / +211)
2. Cluj 15 puncte (4 meciuri / +113)
3. Constanța 12 puncte (4 meciuri / +114)
4. Galați 5 puncte (4 meciuri / -136)
5. Suceava 0 puncte (4 meciuri / -302)

Prima clasată din această grupă se califică în semifinale. 

Grupa C

Ora 11.00: 
RC Grivița UNEFS - CS Năvodari
(București, stadion Parcul Copilului)
Arbitru: Alexandru Ionescu. Asistenți: Mădălin Gârbău și Virgil Ioniță. Arbitri nr. 4, 5: Mihai Bădărău și Cristian Rotaru 

Ora 12.45: CS Rapid - CS Dinamo / PRIMA SPORT 4
(București, stadion Olimpia)
Arbitru: Nicolae Frățilă. Asistenți: Răzvan Ștefan și Sorin Cristache. Arbitri nr. 4, 5: Răzvan Anorocioaei, Cristian–Teodor Rotaru. TMO: Emanuel Gorodea  

SCM USV Timișoara nu joacă în această rundă. 

Clasament
1. Dinamo 14 puncte (4 meciuri / +141)
2. Timișoara 11 puncte (3 meciuri / +92)
3. Năvodari 3 puncte (4 meciuri / -107)
4. Grivița -1 puncte (4 meciuri / -102)
Rapid participă în afara competițieiEtapa a 6-a

Sâmbătă, 23 septembrie 2023 


Grupa A

Ora 11.00: 
RC Gura Humorului – CS Politehnica Iași
(Gura Humorului, stadion Tineretului)
Arbitru: Robert Diaconescu. Asistenți: Alexandru Nițulescu și Teodor Buzatu. Arbitrul nr. 4: Mihai Coca

Ora 11.00: RC Bârlad - CS Știința Petroșani
(Bârlad, stadion Municipal)
Arbitru: Cristian Șerban. Asistenți: Romică Dimitriu și Dragoș Bărgăoanu. Arbitrul nr. 4: Gabriela Surmei–Bălan 

CSM Știința Baia Mare are zi liberă.

Clasament
1. Baia Mare 20 puncte (4 meciuri / +283)
2. Iași 15 puncte (4 meciuri / +12)
3. Gura Humorului 5 puncte (3 meciuri / -48)
4. Petroșani 4 puncte (4 meciuri / -157)
5. Bârlad 1 punct (3 meciuri / -90)

Prima clasată din această grupă se califică în semifinale. 
   
Grupa B

Ora 11.00:
 CSM Constanța - CSM Galați
(Năvodari, stadion Flacăra)
Arbitru: Vlad Iordăchescu. Asistenți: Victor Ioniță și Dragoș Preda. Arbitrul nr. 4: Viorel Bujoreanu

Meciul CSM Bucovina Suceava - CS „U” ELBI Cluj a fost amânat pentru 21 octombrie, la ora 11.00. 

CSA Steaua București are zi de pauză.

Clasament
1. Steaua 17 puncte (4 meciuri / +211)
2. Cluj 15 puncte (4 meciuri / +113)
3. Constanța 12 puncte (4 meciuri / +114)
4. Galați 5 puncte (4 meciuri / -136)
5. Suceava 0 puncte (4 meciuri / -302)

Prima clasată din această grupă se califică în semifinale. 

Grupa C

Ora 11.00: 
RC Grivița UNEFS - CS Năvodari
(București, stadion Parcul Copilului)
Arbitru: Alexandru Ionescu. Asistenți: Mădălin Gârbău și Virgil Ioniță. Arbitri nr. 4, 5: Mihai Bădărău și Cristian Rotaru 

Ora 12.45: CS Rapid - CS Dinamo / PRIMA SPORT 4
(București, stadion Olimpia)
Arbitru: Nicolae Frățilă. Asistenți: Răzvan Ștefan și Sorin Cristache. Arbitri nr. 4, 5: Răzvan Anorocioaei, Cristian–Teodor Rotaru. TMO: Emanuel Gorodea  

SCM USV Timișoara nu joacă în această rundă. 

Clasament
1. Dinamo 14 puncte (4 meciuri / +141)
2. Timișoara 11 puncte (3 meciuri / +92)
3. Năvodari 3 puncte (4 meciuri / -107)
4. Grivița -1 puncte (4 meciuri / -102)
Rapid participă în afara competiției

Etapa a 4-a

Grupa A
CS Știința Petroșani - CS Politehnica Iași 7-50
(Petroșani, stadion „Aurel Suciu”)
Arbitru:
 Alexandru Nițulescu. Asistenți: Răzvan Ștefan și Răzvan Anorocioaei. Arbitrul nr. 4: Andreea Delean 

CSM Știința Baia Mare - RC Bârlad 90-9
(Baia Mare, Arena Zimbrilor)
Arbitru:
 Ballok Andrei. Asistenți: Teodor Buzatu și Călin Cojocnean. Arbitrul nr. 4: Cornelius Băgăceanu 

Gura Humorului are zi liberă

Clasament

1. Știința Baia Mare 15 puncte (3 meciuri)

2. Politehnica Iași 10 puncte (3 meciuri)
3. Gura Humorului 5 puncte (2 meciuri)
4. Știința Petroșani 4 puncte (4 meciuri)
5. RC Bârlad 1 punct (2 meciuri)

Grupa B

CSA Steaua București - CSM Constanța 29-29
(București, stadion Ghencea)
Arbitru:
 Nicolae Frățilă. Asistenți: Radu Petrescu și Romică Dimitriu. Arbitri nr. 4, 5: Cristian Teodor Rotaru, Emilia Vizitiu. TMO: Vlad Iordăchescu 

CS „U” ELBI Cluj - CSM Galați 64-7
(Cluj, stadion „Iuliu Hațieganu”)
Arbitru:
 Alexandru Ionescu. Asistenți: Lucian Răvar și Sebastian Erdei. Arbitrul nr. 4: Cristian Cojocnean

CS Bucovina Suceava are zi liberă

Clasament
1. CSM Constanța 12 puncte (3 meciuri)
2. Steaua 12 puncte (3 meciuri)
3. „U” Cluj 10 puncte (3 meciuri)
4. CSM Galați 5 puncte (4 meciuri)
5. Bocovina Suceava 0 puncte (3 meciuri)

Grupa C

CS Dinamo București - SC Năvodari 5-0 (neprezentare)

SCM USV Timișoara - RC Grivița UNEFS București 5-0 
(neprezentare)

SC Năvodari și RC Grivița nu pot susține meciurile fiind confruntate cu un număr mare de jucători accidentați

CS Rapid București are zi liberă

Clasament

1. CS Dinamo 13 puncte (3 meciuri)
2. SCM USV Timișoara 6 puncte (2 meciuri)
3. CS Năvodari 4 puncte (3 meciuri)
4. RC Grivița -1 punct (2 meciuri)
CS Rapid București participă în afara competiției (nu punctează în clasament fiindcă n-a evoluat și în prima fază) 
Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Sondaj

Cine va câștiga titlul de campioană a Romaniei in 2024?

CS Dinamo Bucuresti
CSM Stiinta Baia Mare
SCM USV Timisoara
CSA Steaua Bucuresti
CS „U” ELBI Cluj
CS Rapid Bucuresti