Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Ultimele noutati si stiri din rugby, atat din Romania, cat si din strainatate. Pe langa articolele zilnice, gasesti pe rugby.ro un program al meciurilor care se disputa la noi, dar si in tarile cu rugby avansat (Franta, Marea Britanie, Italia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda), precum si al partidelor care sunt transmise la TV.
Youtube Facebook RSS Rugby.ro Email

CUPA MONDIALA 2023

 

Fran╚Ťa 2023

Grupa A

Vineri, 8 septembrie 2023

Fran╚Ťa - Noua Zeeland─â 27-13┬á
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023
Italia - Namibia 52-8 
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeeland─â)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Joi, 14 septembrie 2023
Fran╚Ťa - Uruguay 27-12┬á
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă) 
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeeland─â)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeeland─â)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Vineri, 15 septembrie 2023
Noua Zeeland─â - Namibia 71-3
(Toulouse, Stadium de Toulouse)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Miercuri, 20 septembrie 2023
Italia - Uruguay 38-17 
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Joi, 21 septembrie 2023
Fran╚Ťa - Namibia 96-0┬á
(Marseille, Stade de Velodrome)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia) 
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

 

Miercuri, 27 septembrie 2023
Uruguay - Namibia 36-26 
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Mathieu Raynal (Fran╚Ťa)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Vineri, 29 septembrie 2023 
Noua Zeeland─â - Italia 96-17
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Nic Berry (RA)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Joi, 5 octombrie 2023
Noua Zeeland─â - Uruguay 73-0
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia) 
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Vineri, 6 octombrie 2023
Fran╚Ťa - Italia 60-7┬á
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Clasament 
1. Fran╚Ťa 18┬ápuncte (4┬ámeciuri)
2. Noua Zeelandă 15 puncte (4 meciuri)
...............................................................
3. Italia 10 puncte (4 meciuri)
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
4. Uruguay 5 puncte (4 meciuri)

5. Namibia 0 puncte (4 meciuri)

Fran╚Ťa ╚Öi Noua Zeeland─â s-au calificat┬á├«n sferturile de final─â. Cele dou─â forma╚Ťii ╚Öi Italia ╚Öi-au asigurat┬áparticiparea la edi╚Ťia din 2027

Grupa B

Sâmbătă, 9 septembrie

Irlanda - ROMÂNIA 82-8 
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeeland─â)

Duminic─â, 10 septembrie
Africa de Sud - Sco╚Ťia 18-3
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 16 septembrie
Irlanda - Tonga 59-16 
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminic─â, 17 septembrie
Africa de Sud - ROMÂNIA 76-0 
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Mathieu Raynal (Fran╚Ťa)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: Pierre Brousset (Fran╚Ťa)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 23 septembrie
Africa de Sud - Irlanda 8-13 
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeeland─â)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Fran╚Ťa)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeeland─â)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeeland─â)

Duminic─â, 24 septembrie
Sco╚Ťia - Tonga 45-17
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru:Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 30 septembrie
Sco╚Ťia - ROM├éNIA 84-0┬á
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeeland─â)

Duminic─â, 1 octombrie
Africa de Sud - Tonga 49-18 
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 7 octombrie
Irlanda - Sco╚Ťia 36-14┬á
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Clasament
1. Irlanda 19 puncte (4 meciuri)
2. Africa de Sud 15 puncte (4 meciuri)
.............................................................
3. Sco╚Ťia 10┬ápuncte (4┬ámeciuri)
...........................................................
4. Tonga 0 puncte (3 meciuri)
5. România 0 puncte (3 meciuri)

Irlanda ╚Öi Africa de Sud s-au calificat┬á├«n sferturile de final─â. Aceste echipe ╚Öi Sco╚Ťia ╚Öi-au┬áasigurat┬áparticiparea la edi╚Ťia din 2027

Duminic─â, 8 octombrie
Ora 18.45: 
Tonga - ROMÂNIA DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Fran╚Ťa)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Grupa C

Sâmbătă, 9 septembrie

Australia - Georgia 35-15 
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia) 
Asistent 1: James Doleman (Noua Zeeland─â)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Duminic─â, 10 septembrie
Țara Galilor - Fiji 32-26
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 16 septembrie
Țara Galilor - Portugalia 28-8 
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Duminic─â, 17 septembrie
Australia - Fiji 15-22 
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 23 septembrie
Georgia - Portugalia 18-18 
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeeland─â)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

 

Duminic─â, 24 septembrie
Țara Galilor - Australia 40-6 
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 30 septembrie
Fiji - Georgia 17-12
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia) 
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Fran╚Ťa)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminic─â, 1 octombrie
Australia - Portugalia 34-14 
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Fran╚Ťa)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)


Sâmbătă, 7 octombrie
Țara Galilor - Georgia 43-19 
(Nantes, Stade de Beaujoire)
Arbitru: Mathieu Raynal (Fran╚Ťa)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeeland─â)
Asistent 2: Pierre Brousset (Fran╚Ťa)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeeland─â)

Duminic─â, 8 octombrie
Fiji - Portugalia 23-24 
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Fran╚Ťa)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)


Clasament
1. Țara Galilor 20 puncte (4 meciuri)
2. Fiji 11 puncte (4 meciuri)
..............................................................
3. Australia 11 puncte (4 meciuri)
...............................................................
4. Portugalia 6 puncte (4 meciuri)
5. Georgia 3 puncte (4 meciuri)

╚Üara Galilor ╚Öi Fiji s-au calificat┬á├«n sferturile de final─â. Aceste echipe ╚Öi Australia ╚Öi-au asigurat┬áparticiparea la edi╚Ťia din 2027

Grupa D

Sâmbătă, 9 septembrie

Anglia - Argentina 27-10 
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Mathieu Raynal (Fran╚Ťa)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeeland─â)
Asistent 2: Pierre Brousset (Fran╚Ťa)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Duminic─â, 10 septembrie
Japonia - Chile 42-12
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 16 septembrie
Samoa - Chile 43-10 
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeeland─â)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeeland─â)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Duminic─â, 17 septembrie
Anglia - Japonia 34-12 
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)


Vineri, 22 septembrie
Argentina - Samoa 19-10 
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 23 septembrie
Anglia - Chile  71-0
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Pierre Brousset (Fran╚Ťa)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Joi, 28 septembrie
Japonia - Samoa 28-22 
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeeland─â)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Sâmbătă, 30 septembrie
Argentina - Chile 59-5 
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeeland─â)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeeland─â)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 7 octombrie
Anglia - Samoa 18-17 
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Nika Amashukeli (GRU)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)


Duminic─â, 8 octombrie
Japonia - Argentina 27-39 
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeeland─â)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeeland─â)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeeland─â)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeeland─â)

Clasament
1. Anglia 18 puncte (4 meciuri)
2. Argentina 14 puncte (4 meciuri)
....................................................
ÔÇő3. Japonia 9┬ápuncte (4┬ámeciuri)
.....................................................
ÔÇő4.┬áSamoa 7┬ápuncte (4┬ámeciuri)
5. Chile 0 puncte (4 meciuri)

Anglia ╚Öi Argentina s-au calificat┬á├«n sferturile de final─â. Aceste echipe ╚Öi Japonia ╚Öi-au┬áasigurat┬áparticiparea la edi╚Ťia din 2027

Sferturi de final─â

Sâmbătă, 14 octombrie

Țara Galilor (loc 1 Grupa C) - Argentina (loc 2 Grupa D) 17-29 - SF1
(Marseille, Stade de Velodrome)

Irlanda (loc 1 Grupa B) - Noua Zeelandă (loc 2 Grupa A) 24-28 - SF2
(Saint-Denis, Stade de France)

Duminic─â, 15 octombrie
Anglia (loc 1 Grupa D) - Fiji (loc 2 Grupa C) 30-24 - SF3
(Marseille, Stade de Velodrome)

Fran╚Ťa (loc 1 Grupa A) - Africa de Sud (loc 2 Grupa B) 28-29┬á-┬áSF4
(Saint-Denis, Stade de France)

Semifinale

Vineri, 20 octombrie

Argentina (Învingătoare SF1) - Noua Zeelandă (Învingătoare SF2) 6-44
(Saint-Denis, Stade de France)

Sâmbătă, 21 octombrie
Anglia (Învingătoare SF3) - Africa de Sud (Învingătoare SF4) 15-16
(Saint-Denis, Stade de France)

Meci pentru locurile 3-4

Vineri, 27 octombrie
Argentina - Anglia 23-26 
(Saint-Denis, Stade de France)

Final─â

Sâmbătă, 28 octombrie
Ora 22.00:
 Africa de Sud - Noua Zeelandă DIGI SPORT 2 / ORANGE SPORT 3 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Orele sunt ale României

 

Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Sondaj

Cine va castiga titlul national la rugby?

CSM Stiinta Baia Mare
CS Dinamo Bucuresti