Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Ultimele noutati si stiri din rugby, atat din Romania, cat si din strainatate. Pe langa articolele zilnice, gasesti pe rugby.ro un program al meciurilor care se disputa la noi, dar si in tarile cu rugby avansat (Franta, Marea Britanie, Italia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda), precum si al partidelor care sunt transmise la TV.
Youtube Facebook RSS Rugby.ro Email

Pepe Toderasc, ieseanul din Top14

Pepe Toderasc, ieseanul din Top14

     Petrisor Toderasc a semnat recent un contract cu, Brive, formatie din prima liga franceza, ajungand astfel in elita rugbyului din Hexagon. Va prezentam mai jos un interviu cu fostul jucator al lui Poli Iasi, precum si un portret al acestuia.
     - Pepe Toderasc, esti primul rugbyst iesean care va evolua in prima liga franceza, Pro 14, dupa ce ai semnat cu Brive. Ce inseamna acest lucru pentru tine?
    
     - Anul 2005 mi-a adus cea mai mare realizare pe plan sportiv, dar si financiar, dupa ce am semnat cu Brive. Pot sa spun ca mi s-a indeplinit dorinta mea de a juca la un nivel inalt si totodata mi-au fost rasplatite toate sacrificiile facute pana acum. Vin acum dupa un stagiu de pregatire centralizata cu noua mea formatie si sper sa prind un post de titular la inceputul campionatului. Trebuie insa sa ma pregatesc foarte bine pentru acest lucru, concurenta e mare, dar pe mine nu ma sperie acest aspect, ci din contra, imi da mai multa putere de a invinge.
    
     - Ce crezi, se poate face un rugby de calitate si in Romania, se poate spera la mai mult in campionatul intern?
    
     - In Romania este inca foarte greu pe plan financiar si de aici pornesc toate. Dar cred ca odata cu nasterea Academiei de rugby de la Bucuresti, cu specializarea antrenorilor romani si cu ajutorul domnului presedinte al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman Octavian Morariu, fost rugbyst pe performanta si un excelent manager, treburile vor incepe sa se puna pe picioare.
    
     - Pe ce stadion te-ai simtit cel mai bine la un meci de rugby?
    
     - Cel mai bine pot sa spun ca m-am simtit la Cupa Mondiala din 2003, contra Australiei, atunci cand am marcat singurul eseu al Romaniei in fata unei mari campioane. Nici pe stadionul din Dealul Copoului nu a fost rau, atunci cand Romania a evoluat la Iasi in meciurile cu Spania si Georgia, din Cupa Europeana a Natiunilor la rugby.
    
     - Ce are in plus rugbyul francez fata de cel romanesc?
     - In Franta, nivelul financiar este mult mai ridicat decat cel din Romania, ceea ce permite conditii mai bune de antrenament si specializarea antrenorilor. Iar jucatorii sunt foarte seriosi si au o igiena de viata de invidiat. Sunt multi jucatori foarte buni si o mare concurenta pe posturi, care duce la un nivel mai bun de joc.
     - Prima ta mare iubire in rugby, Poli Agro Unirea Iasi, a revenit acum in prima liga. Ce le doresti fostilor tai colegi din Dealul Copoului?
    
     - Echipei din Iasi ii urez mult succes si pot spune ca mai am inca multi prieteni acolo. Le doresc sa ramana in prima divizie cat mai mult posibil si de ce nu sa obtina o noua medalie, dupa cea de bronz cucerita in urma cu cativa ani. Cu ocazia asta doresc sa-l salut pe domnul Petru Vieru (NR – vicepresedintele sectiei iesene de rugby si un sustinator vechi al rugbyului iesean) si sper ca va avea puterea sa-i ajute in continuare pe baieti si sa fie alaturi de ei, cum a facut-o mereu.
    
     - In urma cu doar cateva zile ai implinit 25 de ani, deci poti sa mai joci rugby multi ani. Totusi, te-ai gandit ce vei face dupa ce vei abandona cariera de jucator?
    
     - Deocamdata nu m-am gandit ce voi face dupa incheierea carierei sportive ca jucator si eu sper ca ea sa fie cat mai de durata. Totusi, cred ca o sa ma inscriu intr-un centru de formare profesionala, exista o societate aici, in Franta, care se ocupa de asa ceva si o sa vad ce o sa-mi rezerve viata.
    
     - Mult succes pe viitor Pepe si inca o data “La Multi Ani!” cu ocazia zilei tale de nastere din 15 iulie, de la sfarsitul saptamanii trecute...
    
     - In final, vreau si eu sa le multumesc tuturor celor care m-au ajutat pe parcursul anilor, fostilor mei antrenori si in special domnului Laurentiu Varse de la CSS Unirea Iasi, care mi-a pus mingea de rugby in mana si m-a facut sa indragesc acest sport.

PORTRET PETRISOR TODERASC


     - S-a nascut la Iasi, la data de 15 iulie 1980. Are domiciliul stabil la Iasi, unde locuieste cu familia cand vine in tara. Este casatorit cu Catalina si este student la IDD, in ultimul an, la Facultatea de Educatie Fizica si Sport din Iasi. Liceul l-a facut tot la Iasi, la “Alexandru Ioan Cuza”, in cartierul Tatarasi.
     - Porecla: Pepe.
     - Are 1,85 metri inaltime si 118 kg
     - Evolueaza pe postul de pilier dreapta sau stanga.
     - Este international de seniori, cu o participare la Cupa Mondiala din 2003, din Australia.
     - A inceput rugbyul la 11 ani, la CSS Unirea Iasi, sub indrumarea antrenorului Laurentiu Varse, iar la juniorii republicani ieseni a fost antrenat de Iulian Iftenie. A fost component de baza al nationalei de juniori a Romaniei, in anii din urma.
     - La seniori a debutat la Politehnica Agronomia Nena Iasi, in 1999, sub conducerea antrenorului Costel Verives, iar din 2000 se transfera la Farul Constanta, unde joaca patru sezoane.
     - In 2004, in intersezon, se transfera la US Oyonnax, in Franta, in Pro D2.
     - In aceasta vara a semnat un contract pe 2 ani cu echipa CA Brive Correze, din prima liga franceza de rugby (Top 14, ex-Top 16), care a incheiat sezonul anterior pe locul 9.
     - Ii plac excursiile, pe care le face impreuna cu sotia.

Articole similare

APARIȚIE EDITORIALĂ: Gheorghe Varga și Petrică Motrescu au povestit cum a jucat antrenorul Valeriu Irimescu un meci în Noua Zeelandă / VIDEO
05 Iun. 2026

APARIȚIE EDITORIALĂ: Gheorghe Varga și Petrică Motrescu au povestit cum a jucat antrenorul Valeriu Irimescu un meci în Noua Zeelandă / VIDEO

Componenți ai echipei de rugby seniori a României în perioada sa de glorie, Petrică Motrescu și Gheorghe Varga i-au fost elevi lui VALERIU IRIMESCU (1940-2026), cel socotit de mulți...
ROMÂNIA / ECHIPA A: Selecționata noastră s-a înclinat în fața lui Suzuki Griquas Rugby
05 Iun. 2026

ROMÂNIA / ECHIPA A: Selecționata noastră s-a înclinat în fața lui Suzuki Griquas Rugby

Aflată de câteva zile în Africa de Sud, echipa secundă a României a pierdut cu 20-35 (13-21), astăzi (vineri, 5 iunie 2026), meciul cu Suzuki Griquas Rugby. Sud-africanii au fost...
ROMÂNIA / COPII ȘI JUNIORI: Pe terenurile din Parcul Copilului se joacă turneul „Legendele rugby-ului grivițean”
04 Iun. 2026

ROMÂNIA / COPII ȘI JUNIORI: Pe terenurile din Parcul Copilului se joacă turneul „Legendele rugby-ului grivițean”

Ultima etapă a Campionatului de Mini-Rugby al Asociației Municipale de Rugby București (AMRB) se va desfășura sâmbătă, 6 iunie 2026, pe terenurile amenajate la Stadionul „Parcul...
FRANȚA / PRO D2: Adrian Moțoc și Atila Septar au contribuit la promovarea echipei din Nisa / VIDEO
04 Iun. 2026

FRANȚA / PRO D2: Adrian Moțoc și Atila Septar au contribuit la promovarea echipei din Nisa / VIDEO

Campionatul de rugby al Franței se apropie de final. În Nationale (divizia a treia), de pildă, RC Narbonne a reușit promovarea în Pro D2 după ce a câștigat la mare luptă...
Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Lasa un comentariu



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!


[*] Toate campurile sunt obligatorii.
[**] Codul HTML nu este permis.
Sondaj

Cine va castiga editia 2026 a Ligii de Rugby Kaufland?

CSM Stiinta Baia Mare
SCM USV Timisoara
CS Dinamo Bucuresti
CSA Steaua Bucuresti
CS Rapid Bucuresti
CS „U” ELBI Cluj
RC Gura Humorului