Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Ultimele noutati si stiri din rugby, atat din Romania, cat si din strainatate. Pe langa articolele zilnice, gasesti pe rugby.ro un program al meciurilor care se disputa la noi, dar si in tarile cu rugby avansat (Franta, Marea Britanie, Italia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda), precum si al partidelor care sunt transmise la TV.
Youtube Facebook RSS Rugby.ro Email

RUGBY ÎN 7

Jocurile Europene 2023 - Cracovia (Polonia)

Masculin

Grupa A:
 Irlanda, Germania, Italia, Polonia
Grupa B: Georgia, Spania, Belgia, Cehia
Grupa C: Marea Britanie, Portugalia, Lituania, România

Faza grupelor

Duminică, 25 iunie

Spania - Belgia 26-12
Georgia - Cehia 17-14
Portugalia - Lituania 38-12
Marea Britanie - România 45-0
Germania - Italia 19-19
Irlanda - Polonia 66-0
Georgia - Belgia 14-7
Spania - Cehia 40-14
Marea Britanie - Lituania 24-0
Portugalia - România 45-7
Irlanda - Italia 38-7
Germania - Polonia 47-0

Luni, 26 iunie
Georgia - Spania 7-35
Belgia - Cehia 40-7
Marea Britanie - Portugalia 31-5
Lituania - România 24-10
Irlanda - Germania 19-7
Italia - Polonia 50-0

Clasamente

Grupa A

1. Irlanda 9 puncte
2. Germania 6 puncte
3. Italia 6 puncte
4. Polonia 3 puncte

Grupa B
1. Spania 9 puncte
2. Georgia 7 puncte
3. Belgia 5 puncte
4. Cehia 3 puncte

Grupa C
1. Marea Britanie 9 puncte
2. Portugalia 7 puncte
3. Lituania 5 puncte
4. România 3 puncte

Faza eliminatorie

Luni, 26 iunie


Locurile 9-12
Lituania - Polonia 33-10
Cehia - România 21-15

Locurile 1-8
Sferturi de finală


Irlanda - Belgia 26-12
Spania - Italia 36-7
Marea Britanie - Germania 14-10
Georgia - Portugalia 5-31

Marți, 27 iunie

Locurile 11-12
Polonia - România 21-19

Locurile 9-10
Lituania - Cehia 24-19

Locurile 5-8
Semifinale

Belgia - Georgia 21-5
Italia - Germania 19-21

Locurile 1-4
Semifinale

Irlanda - Portugalia 24-0
Spania - Marea Britanie 7-19

Locurile 7-8
Georgia - Italia 19-7

Locurile 5-6
Belgia - Germania 24-0

Locurile 3-4
Portugalia - Spania 0-42

Finala
Irlanda - Marea Britanie 26-12

Clasament final
1. Irlanda
2. Marea Britanie
3. Spania
4. Portugalia
5. Belgia
6. Germania
7. Georgia
8. Italia
9. Lituania
10. Cehia
11. Polonia
12. România

Feminin

Grupa A: Marea Britanie, Cehia, Italia și Norvegia
Grupa B: Polonia, Germania, Portugalia și Turcia
Grupa C: Spania, Belgia și Suedia.

Program meciuri grupe:
Duminică, 25 iunie 2023

Belgia - Suedia 40-0
Spania – România 41-0
Cehia - Italia 28-5
Marea Britanie - Norvegia 55-0
Germania - Portugalia 17-19
Polonia - Turcia 50-0
Belgia – România 39-0
Spania - Suedia 36-0
Cehia - Norvegia 31-0
Marea Britanie - Italia 36-5
Germania - Turcia 31-5
Polonia - Portugalia 26-0

Luni, 26 iunie 2023
Suedia – România 12-19
Spania - Belgia 29-7
Italia - Norvegia 57-0
Marea Britanie - Cehia 37-5
Portugalia - Turcia 36-5
Polonia - Germania 43-7

Clasamente

Grupa A

1. Marea Britanie 9 puncte
2. Cehia 7 puncte
3. Italia 5 puncte
4. Norvegia 3 puncte

Grupa B
1. Polonia 9 puncte
2. Portugalia 7 puncte
3. Germania 5 puncte
4. Turcia 3 puncte

Grupa C
1. Spania 9 puncte
2. Belgia 7 puncte
3. România 5 puncte
4. Suedia 3 puncte

Meciurile eliminatorii

Luni, 26 iunie 2023


Locurile 9-12
Semifinale

România - Norvegia 33-0
Suedia - Turcia 10-7

Locurile 11-12
Norvegia - Turcia 10-5

Locurile 9-10
România - Suedia 5-25

Locurile 1-8
Sferturi de finală

Marea Britanie - Germania 53-0
Polonia - Italia 33-15
Spania - Cehia 12-17
Portugalia - Belgia 5-22

Locurile 5-8
Semifinale

Germania - Portugalia 22-7
Italia - Spania 0-38

Locurile 7-8
Portugalia - Italia 7-34

Locurile 5-6
Germania - Spania 5-26

Locurile 1-4
Semifinale

Marea Britanie - Belgia 36-12
Polonia - Cehia 29-7

Locurile 3-4
Belgia - Cehia 17-24

Finala
Marea Britanie - Polonia 33-0

Clasament final
1. Marea Britanie
2. Polonia
3. Cehia
4. Belgia
5. Spania
6. Germania
7. Italia
8. Portugalia
9. Suedia
10. România
11. Norvegia
12. Turcia

Campionatul Național de rugby în 7

Feminin

Ediția 2023

Etapa a 4-a

Alba Iulia

Sâmbătă, 20 mai 2023


Senioare

Echipe participante:
CS Politehnica Iași
CS Agronomia București
CSU Știința București
CS „U” Cluj

Meciuri
Stadion 1

CS Agronomia București - CSU Știința București 27-0
CS „U” Cluj - CSU Știința București 12-7
CSU Știința București - CS Politehnica Iași 0-45
Stadion 2
CS Politehnica Iași - CS „U” Cluj 26-0
CS Politehnica Iași - CS Agronomia București 19-17
CS Agronomia București - CS „U” Cluj 31-0 

Clasament etapă
1. CS Politehnica Iași 9 puncte
2. CS Agronomia București 7 puncte
3. CS „U” Cluj 5 puncte
4. CSU Știința București 3 puncte

Clasament general (4 etape)
1. CS Politehnica Iași 36 puncte
2. CS Agronomia București 28 puncte
3. CSU Știința București 18 puncte
4. CS „U” Cluj 14 puncte

Junioare

Echipe participante

Grupa A

CS Politehnica Iași 
Leii Câmpia Turzii
CSM București
Sporting-ASEM (*)
(*) nu punctează

Meciuri
Stadion 2

CS Politehnica Iași  - CSR Sportig ASEM 14-17
CSM București - Leii Câmpia Turzii 0-33 
CSM București - CSR Sporting ASEM 0-31
Leii Câmpia Turzii - CS Politehnica Iași 0-57
CS Politehnica Iași - CSM București 38-0 
CSR Sportig ASEM - Leii Câmpia Turzii 50-0

Grupa B
CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad
Aurora Băicoi
CSM Alba Iulia

Meciuri
Stadion 1

Aurora Băicoi - CSM Alba Iulia 14-0
CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad - Aurora Băicoi 21-10 
CSM Alba Iulia - CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 0-47 

Grupa C
RC Cristian
RC Arieșul „Mihai Viteazul”
CSM Pașcani

Meciuri
Stadion 1

RC Arieșul „Mihai Viteazul” - CSM Pașcani 29-5
RC Cristian - RC Arieșul „Mihai Viteazul” 12-5 
CSM Pașcani - RC Cristian 0-22 

Meciuri de clasament
Locurile 1-3

CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârladd – RC Cristian 40-5
CS Politehnica Iași – CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 14-12
RC Cristian – CS Politehnica Iași 5-31

Locurile 4-6
Aurora Băicoi – RC Arieșul „Mihai Viteazul” 12-0
Leii Câmpia Turzii – Aurora Băicoi 7-7
RC Arieșul „Mihai Viteazul” – Leii Câmpia Turzii 12-21

Locurile 7-9
CSM Alba Iulia – CSM Pașcani 0-5
CSM București – CSM Alba Iulia 24-0
CSM Pașcani – CSM București 7-0

Clasament etapă
1. CS Politehnica Iași 16 puncte
2. CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 14 puncte
3. RC Cristian 12 puncte
4. Aurora Băicoi 10 puncte
5. Leii Câmpia Turzii 8 puncte
6. RC Arieșul 6 puncte
7. CSM Pașcani 4 puncte
8. CSM București 2 puncte
9. CSM Alba Iulia 1 punct

Clasament general (4 etape)
1. CS Politehnica Iași 62 puncte
2. CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 58 puncte
3. RC Cristian 46 puncte
4. RC Arieșul 36 puncte
5. Aurora Băicoi 32 puncte
6. Leii Câmpia Turzii 28 puncte
7. CSM București 16 puncte
8. CSM Pașcani 8 puncte
9. CSM Alba Iulia 6 puncte


Etapa a 3-a

Bârlad

Sâmbătă, 7 mai 2023

Senioare


Echipe participante:
CS Politehnica Iași
CS Agronomia București
CSU Știința București
CS „U” Cluj

Rezultate
CS Politehnica Iași - CS „U” Cluj 52-0
CS Agronomia București - CSU Știința București 14-0
CS „U” Cluj - CSU Știința București 17-26
CS Politehnica Iași - CS Agronomia București 33-14
CS Agronomia București - CS „U” Cluj 55-0
CSU Știința București - CS Politehnica Iași 0-45

Clasament Etapă Cluj
1. CS Politehnica Iași 9 puncte
2. CS Agronomia București 7 puncte
3. CSU Știința București 5 puncte
4. CS „U” Cluj 3 puncte

Clasament general (3 etape)
1. CS Politehnica Iași 27 puncte
2. CS Agronomia București 21 puncte
3. CSU Știința București 15 puncte
4. CS „U” Cluj 9 puncte

Junioare

Echipe participante

Grupa A

CS Politehnica Iași 
Leii Câmpia Turzii
CSM București
Sporting-ASEM (*)
(*) nu punctează


Rezultate
CS Politehnica Iași  - CSR Sportig ASEM 7-0
CSM București - Leii Câmpia Turzii 0-28
CSM București - CSR Sporting ASEM 5-34
Leii Câmpia Turzii - CS Politehnica Iași 0-55
CSR Sportig ASEM - Leii Câmpia Turzii 33-5
CS Politehnica Iași - CSM București 24-0

Grupa B
CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad
Aurora Băicoi
CSM Alba Iulia

Rezultate
Aurora Băicoi - CSM Alba Iulia 29-0
CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad - Aurora Băicoi 43-0
CSM Alba Iulia - CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 0-45

Grupa C
RC Cristian
RC Arieșul „Mihai Viteazul”
CSM Pașcani

Rezultate
RC Arieșul „Mihai Viteazul” - CSM Pașcani 29-15
RC Cristian - RC Arieșul „Mihai Viteazul” 10-14
CSM Pașcani - RC Cristian 0-20

Meciuri de clasament
Locurile 1-3

CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad - RC Arieșul „Mihai Viteazul” 35-5
CS Politehnica Iași - CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 12-21
RC Cristian - CS Politehnica Iași 0-5

Locurile 4-6
RC Cristian - Aurora Băicoi 22-5
Aurora Băicoi - Leii Câmpia Turzii 0-22
Leii Câmpia Turzii - RC Cristian 5-29

Locurile 7-9
CSM Alba Iulia - CSM Pașcani 0-15
CSM București - CSM Alba Iulia 40-0
CSM Pașcani - CSM București 7-15

Clasament etapa a 2-a
1. CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 16 puncte
2. CS Politehnica Iași 14 puncte
3. RC Arieșul 12 puncte
4. RC Cristian 10 puncte
5. Leii Câmpia Turzii 8 puncte
6. Aurora Băicoi 6 puncte
7. CSM București 4 puncte
8. CSM Pașcani 2 puncte
9. CSM Alba Iulia 1 punct

Clasament general
1. CS Politehnica Iași 46 puncte
2. CSȘ Liceul Pedagogic „Ioan Popescu” Bârlad 44 puncte
3. RC Cristian 34 puncte
4. RC Arieșul 30 puncte
5. Aurora Băicoi 22 puncte
6. Leii Câmpia Turzii 20 puncte
7. CSM București 14 puncte
8. CSM Pașcani 6 puncte
9. CSM Alba Iulia 5 puncte

Etapa a 2-a

Cluj

Sâmbătă, 22 aprilie 2023


Senioare

Echipe participante:

CS Politehnica Iași
CS Agronomia București
CSU Știința București
CS „U” Cluj

Rezultate
CS Politehnica Iași - CS „U” Cluj 53-0
CS Agronomia București - CSU Știința București 29-12
CS „U” Cluj - CSU Știința București 5-22
CS Politehnica Iași - CS Agronomia București 31-0
CS Agronomia București - CS „U” Cluj 45-0
CSU Știința București - CS Politehnica Iași 0-50

Clasament Etapă Cluj
1. CS Politehnica Iași 9 puncte
2. CS Agronomia București 7 puncte
3. CSU Știința București 5 puncte
4. CS „U” Cluj 3 puncte

Clasament general (2 etape)
1. CS Politehnica Iași 18 puncte
2. CS Agronomia București 14 puncte
3. CSU Știința București 10 puncte
4. CS „U” Cluj 6 puncte

Junioare

Echipe participante

Grupa A

CS Politehnica Iași 
CSM București
Leii Câmpia Turzii
Sporting-ASEM (*)
(*) nu punctează

Rezultate
CS Politehnica Iași  - CSR Sportig ASEM 17-12
CSM București - Leii Câmpia Turzii 0-19
CSR Sportig ASEM - Leii Câmpia Turzii 24-5
CS Politehnica Iași - CSM București 38-0
CSM București - CSR Sporting ASEM 0-41
Leii Câmpia Turzii - CS Politehnica Iași 0-57

Grupa B
CSȘ Bârlad
RC Arieșul
CSM Alba Iulia

Rezultate
RC Arieșul - CSM Alba Iulia 45-0
CSȘ Bârlad - RC Arieșul 40-0
CSM Alba Iulia - CSȘ Bârlad 0-50

Grupa C
RC Cristian
Aurora Băicoi
CSM Pașcani

Rezultate
Aurora Băicoi - CSM Pașcani 19-7
RC Cristian - Aurora Băicoi 24-5
CSM Pașcani - RC Cristian 0-29

Meciuri de clasament
Locurile 1-3

CSȘ Bârlad - RC Cristian 19-10
CS Politehnica Iași - CSȘ Bărlad 36-7
RC Cristian - CS Politehnica Iași 5-22

Locurile 4-6
RC Arieșul - Aurora Băicoi 12-5
Leii Câmpia Turzii - RC Arieșul 14-17
Aurora Băicoi - Leii Câmpia Turzii 12-14

Locurile 7-9
CSM Alba Iulia - CSM Pașcani 19-5
CSM București - CSM Alba Iulia 30-0
CSM Pașcani - CSM București 0-19

Clasament etapa a 2-a
1. CS Politehnica Iași 16 puncte
2. CSȘ Bârlad 14 puncte
3. RC Cristian 12 puncte
4. RC Arieșul 10 puncte
5. Leii Câmpia Turzii 8 puncte
6. Aurora Băicoi 6 puncte
7. CSM București 4 puncte
8. CSM Alba Iulia 2 puncte
9. CSM Pașcani 1 punct

Clasament general
1. CS Politehnica Iași 32 puncte
2. CSȘ Bârlad 28 puncte
3. RC Cristian 24 puncte
4. RC Arieșul 18 puncte
5. Aurora Băicoi 16 puncte
6. Leii Câmpia Turzii 12 puncte
7. CSM București 10 puncte
8. CSM Alba Iulia 4 puncte
9. CSM Pașcani 2 puncte



Etapa de la Băicoi - 8 aprilie 2023

Senioare
Echipe participante
CS Politehnica Iași
CS Agronomia București
CS „U” Cluj
CSU Știința București

Meciuri disputate

CS Politehnica Iași - CSU Știința București 50-0
CS Agronomia București - CS „U” Cluj 45-0
CSU Știința București - CS „U” Cluj 12-7
CS Politehnica Iași - CS Agronomia București 29-7
CS Agronomia București - CSU Știința București 34-0
CS „U” Cluj - CS Politehnica Iași 0-45

Clasament

1. CS Politehnica Iași 9 puncte
2. CS Agronomia București 7 puncte
3. CSU Știința București 5 puncte
4. CS „U” Cluj 3 puncte

Junioare

Grupa A


CS Politehnica Iași
CS Aurora Băicoi
Leii Câmpia Turzii
CSR Sporting ASEM ȘS Stăuceni - nu punctează

Meciuri disputate

CS Politehnica Iași - CSR Sporting ASEM 21-5
CS Aurora Băicoi - Leii Câmpia Turzii 5-0
CSR Sporting ASEM - Leii Câmpia Turzii 34-0
CS Politehnica Iași - CS Aurora Băicoi 17-5
CS Aurora Băicoi - CSR Sporting ASEM 0-15
Leii Câmpia Turzii - CS Politehnica Iași 0-31

Grupa B

RC Cristian
CSM Alba Iulia
CSM București

Meciuri disputate

CSM Alba Iulia - CSM București 0-15
RC Cristian - CSM Alba Iulia 33-0
CSM București - RC Cristian 0-24

Grupa C

CSM Pașcani
RC Arieșul
CSȘ Bârlad

Meciuri disputate

RC Arieșul - CSȘ Bârlad 5-36
CSM Pașcani - RC Arieșul 0-38
CSȘ Bârlad - CSM Pașcani 36-0

Faza finală
Locurile 1-3: 
RC Cristian - CSȘ Bârlad 5-24
Locurile 4-6: CSM București - RC Arieșul 0-24
Locurile 7-9: CSM Alba Iulia - CSM Pașcani 5-0
Locurile 1-3: CS Politehnica Iași - RC Cristian 19-0
Locurile 4-6: Aurora Băicoi - CSM București 17-5
Locurile 7-9: Leii Câmpia Turzii - CSM Alba Iulia 24-0
Locurile 1-3: CSȘ Bârlad - CS Politehnica Iași 12-14
Locurile 4-6: RC Arieșul - Aurora Băicoi 7-22
Locurile 7-9: CSM Pașcani - Leii Câmpia Turzii 0-5

Clasament

1. CS Politehnica Iași 16 puncte
2. CSȘ Liceul Pedagogic Bârlad 14 puncte
3. RC Cristian 12 puncte
4. Aurora Băicoi 10 puncte
5. RC Arieșul 8 puncte
6. CSM București 6 puncte
7. Leii Câmpia Turzii 4 puncte
8. CSM Alba Iulia 2 puncte
9. CSM Pașcani 1 punct
CSR Sporting ASEM – ȘS Stăuceni nu a punctat

Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Sondaj

Va castiga Romania Grupa B din REC 2024?

Da, pentru ca invinge sau face egal cu Portugalia
Nu, fiindca va pierde acasa cu Portugalia