OMNISPORT: Boberii români, pe 5 la Jocurile Olimpice! Ce legătură este între bob și rugby
De Marian Burlacu, 18 Feb. 2026

Participanți la concursul olimpic de bob două persoane de la Milano Cortina, argeșenii Mihai Tentea şi George Iordache au avut o evoluție deosebită și au ocupat locul 5. Și aceasta în condițiile în care singura pistă de bob din România, cea de la Sinaia, zace în paragină de ani... Iar dacă singura medalie pentru România în istoria Jocurilor Olimpice de iarnă a fost câștigată în 1968, la Grenoble, de Ion Panţuru şi Nicolae Neagoe, tot la bob două persoane, trebuie spus că între acest sport și rugby există o legătură strânsă. Fiindcă în decursul anilor câțiva rugbyști cunoscuți, internaționali, au făcut parte din echipajele României. Și nu numai atât, dar ei au ocupat poziții în Top 10 la Jocurile Olimpice. Ceea ce nu este de neglijat. (Foto: Team Romania / Arhivă personală / Marian Burlacu)
Revenind la clasarea foarte bună a lui Mihai Cristian Tentea (pilot) și George Iordache, se cuvine să subliniem că ei au fost cronometrați, pe cele 4 manșe, în 3:42,37. Înaintea lor au terminat Johannes Lochner și Georg Fleischhauer (Germania / 3:39,70), Francesco Friedrich și Alexander Schuller (Germania / 3:31,04), Adam Ammour și Alexander Schaller (Germania / 3:41,52) și Frankie del Luca și Joshua Williamson (SUA / 3:41,96).

Antrenați de Iulian Păcioianu si Dorin Grigore, cei doi boberi au confirmat seara trecută că evoluția bună de luni n-a fost deloc întâmplătoare. În prima manșă, ei au înregistrat un start de 4,95 (17), o sosire de 55,73 (10) și o întârziere de 1,05 față de primul echipaj al Germaniei. Cei doi români au atins 133.80 km/h. În manșa secundă, echipajul nostru a progresat vizibil: start 4,93 (=15), finish 5,65 (3), cu un ecart redus la 0,43 și o nouă viteză de top: 133.67 km/h. În manșa a 3-a, românii au fost înregistrați cu 4,96 la start (locul 17) și au terminat în 55,46 (locul 6). Viteza maximă atinsă a fost de 133,93 km/h. În ultima manșp, ei au avut 4,95 la start (11) și 55,53 (5) la sosire. Iar viteza maximă atinsă a fost de 133,92 km/h.
Cum pe primele 3 locuri, cele care s-au dat medalii, au fost 3 echipaje ale Germaniei, putem spune că România a fost a treia națiune clasată la această probă! Și aceasta în condițiile în care pista de bob de la Sinaia zace în paragină de ani buni, iar sportivi noștri sunt nevoiți să se antreneze prin străinătate.
De asemenea, e de remarcat faptul că după România s-au clasat echipaje din țări cu tradiție în bob precum Elveția, Italia, Austria și Marea Britanie, țări care dispun de o infrastructură bine pusă la punct.
Pe de altă parte, se cuvine să subliniem că la bob participă îndeosebi practicanți ai atletismului. De asemenea, au scris istorie în acest sport și jucători de rugby. Iar unii dintre aceștia au avut clasări deosebite în concursul olimpic.
În 1928, la St. Moritz (Elveția), din echipajul României de patru persoane care a ocupat locul 7 au făcut parte frații Grigore și Mircea Socolescu. Primul dintre ei a avut un rol important în fondarea unei echipe de rugby pe valea Jiului. Celălalt, un cunoscut geolog, a evoluat și pentru echipa de rugby a României.
Apoi, la Jocurile Olimpice din 1956, care s-au ținut tot la Cortina d'Ampezzo, a participat și Mărgărit Blăgescu, de asemenea un cunoscut jucător de rugby la Steaua și internațional. Acesta a ocupat locul 14 atât la bob două persoane, alături de Heinrich Ene, cât și la bob patru persoane, alături de Heinrich Ene, Dumitru Peteu și Nicolae Moiceanu.

În sfârșit, la ediția din 1984, de la Sarajevo, Cornel „Bebe” Popescu a ocupat locul 7 la bob 4 persoane, alături de pilotul Dorin Degan și împingătorii Costel Petraru și Gheorghe Lixandru. Născut în localitatea Urzica din județul Olt, acesta a trecut ulterior la rugby, evoluând pentru Dinamo și naționala „frunzei de stejar”.

Revenind la clasarea foarte bună a lui Mihai Cristian Tentea (pilot) și George Iordache, se cuvine să subliniem că ei au fost cronometrați, pe cele 4 manșe, în 3:42,37. Înaintea lor au terminat Johannes Lochner și Georg Fleischhauer (Germania / 3:39,70), Francesco Friedrich și Alexander Schuller (Germania / 3:31,04), Adam Ammour și Alexander Schaller (Germania / 3:41,52) și Frankie del Luca și Joshua Williamson (SUA / 3:41,96).

Antrenați de Iulian Păcioianu si Dorin Grigore, cei doi boberi au confirmat seara trecută că evoluția bună de luni n-a fost deloc întâmplătoare. În prima manșă, ei au înregistrat un start de 4,95 (17), o sosire de 55,73 (10) și o întârziere de 1,05 față de primul echipaj al Germaniei. Cei doi români au atins 133.80 km/h. În manșa secundă, echipajul nostru a progresat vizibil: start 4,93 (=15), finish 5,65 (3), cu un ecart redus la 0,43 și o nouă viteză de top: 133.67 km/h. În manșa a 3-a, românii au fost înregistrați cu 4,96 la start (locul 17) și au terminat în 55,46 (locul 6). Viteza maximă atinsă a fost de 133,93 km/h. În ultima manșp, ei au avut 4,95 la start (11) și 55,53 (5) la sosire. Iar viteza maximă atinsă a fost de 133,92 km/h.
Cum pe primele 3 locuri, cele care s-au dat medalii, au fost 3 echipaje ale Germaniei, putem spune că România a fost a treia națiune clasată la această probă! Și aceasta în condițiile în care pista de bob de la Sinaia zace în paragină de ani buni, iar sportivi noștri sunt nevoiți să se antreneze prin străinătate.
De asemenea, e de remarcat faptul că după România s-au clasat echipaje din țări cu tradiție în bob precum Elveția, Italia, Austria și Marea Britanie, țări care dispun de o infrastructură bine pusă la punct.
Pe de altă parte, se cuvine să subliniem că la bob participă îndeosebi practicanți ai atletismului. De asemenea, au scris istorie în acest sport și jucători de rugby. Iar unii dintre aceștia au avut clasări deosebite în concursul olimpic.
În 1928, la St. Moritz (Elveția), din echipajul României de patru persoane care a ocupat locul 7 au făcut parte frații Grigore și Mircea Socolescu. Primul dintre ei a avut un rol important în fondarea unei echipe de rugby pe valea Jiului. Celălalt, un cunoscut geolog, a evoluat și pentru echipa de rugby a României.
Apoi, la Jocurile Olimpice din 1956, care s-au ținut tot la Cortina d'Ampezzo, a participat și Mărgărit Blăgescu, de asemenea un cunoscut jucător de rugby la Steaua și internațional. Acesta a ocupat locul 14 atât la bob două persoane, alături de Heinrich Ene, cât și la bob patru persoane, alături de Heinrich Ene, Dumitru Peteu și Nicolae Moiceanu.

În sfârșit, la ediția din 1984, de la Sarajevo, Cornel „Bebe” Popescu a ocupat locul 7 la bob 4 persoane, alături de pilotul Dorin Degan și împingătorii Costel Petraru și Gheorghe Lixandru. Născut în localitatea Urzica din județul Olt, acesta a trecut ulterior la rugby, evoluând pentru Dinamo și naționala „frunzei de stejar”.

Articole similare

05 Iun. 2026
APARIȚIE EDITORIALĂ: Gheorghe Varga și Petrică Motrescu au povestit cum a jucat antrenorul Valeriu Irimescu un meci în Noua Zeelandă / VIDEO
Componenți ai echipei de rugby seniori a României în perioada sa de glorie, Petrică Motrescu și Gheorghe Varga i-au fost elevi lui VALERIU IRIMESCU (1940-2026), cel socotit de mulți...

05 Iun. 2026
ROMÂNIA / ECHIPA A: Selecționata noastră s-a înclinat în fața lui Suzuki Griquas Rugby
Aflată de câteva zile în Africa de Sud, echipa secundă a României a pierdut cu 20-35 (13-21), astăzi (vineri, 5 iunie 2026), meciul cu Suzuki Griquas Rugby. Sud-africanii au fost...

04 Iun. 2026
ROMÂNIA / COPII ȘI JUNIORI: Pe terenurile din Parcul Copilului se joacă turneul „Legendele rugby-ului grivițean”
Ultima etapă a Campionatului de Mini-Rugby al Asociației Municipale de Rugby București (AMRB) se va desfășura sâmbătă, 6 iunie 2026, pe terenurile amenajate la Stadionul „Parcul...

04 Iun. 2026
FRANȚA / PRO D2: Adrian Moțoc și Atila Septar au contribuit la promovarea echipei din Nisa / VIDEO
Campionatul de rugby al Franței se apropie de final. În Nationale (divizia a treia), de pildă, RC Narbonne a reușit promovarea în Pro D2 după ce a câștigat la mare luptă...
Newsletter GRATUIT
Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.









