Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Facebook RSS Rugby.ro Email

Foarte aproape de un punct bonus

Dinamo Bucuresti - CSM "U" Remin BAIA MARE: 28-16 (5-8).
     Stadionul "Dinamo II" (fostul "Victoria"). Spectatori cca 200 . Remin: Gorun, Zupcsek, Rusu - Grumaz, Lucaci - Hristache, Buzatu, Miu - Popovici, Danga (60, Apjok) - Pop, Lazar, Pamfil, Valenas - Ungur. Antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci. Nu au jucat: Buie si Todica . Au arbitrat: Bogdan Milta (Bucuresti) - Florea Opris si Gheorghe Zainea (ambii Constanta).

Prima etapa a returului de campionat a adus un nou meci extrem de greu pentru baimareni. Acestia au intilnit in Bucuresti campioana en-titre, Dinamo, care a venit cu orgoliul ranit dupa infringerea din etapa trecuta cu Steaua. La acest meci, bucurestenii n-au putut utiliza sapte jucatori, toti suspendati de FRR pentru minim o etapa (intre una si patru etape). Totusi, lotul echipei Dinamo este de 40 de jucatori, iar antrenorul Mircea Paraschiv a avut de unde alege. Baimarenii au avut si ei foarte mari probleme de efectiv, plecind la Bucuresti cu doar 18 jucatori.
     N-au jucat: Gavriloaia, Duma, Cirstea, Cocirca, Deac, Trif. Antrenorii nostri au fost nevoiti sa introduca in teren doi jucatori cu probleme medicale: Buzatu (o infectie urita la urechea stinga) si Ungur (inflamatie la tendonul ahilian). Cei doi n-au facut nici antrenamente in aceasta saptamina. Cu toate acestea, din declaratiile antrenorului Eugen Apjok, baimarenii s-au mobilizat exemplar, chiar au izbutit sa conduca la pauza, si au ratat pe putin obtinerea unui punct bonus, pentru infringere la mai putin de 7 puncte diferenta. In ultimul minut de joc, Remin a avut un atac foarte bun, pina in butul advers, scapind trei contra unul, dar au scapat balonul inainte de a-l culca in terenul de tinta. Era un eseu suficient pentru un punct bonus, chiar daca nu se reusea transformarea.
     Dinamo a punctat prin patru eseuri, doua lovituri de pedeapsa si o transformare. Bucurestenii au muncit serios pentru aceste puncte, toate eseurile lor fiind marcate la colt. De altfel, antrenorul Mircea Paraschiv era contrariat la pauza de faptul ca Remin conducea cu 8-5, mustruluindu-si serios elevii. Dupa meci, el i-a spus lui Apjok ca baimarenii l-au "rupt cu placajele".
     Pentru echipa noastra au marcat: Zupcsek si Rusu (cite un eseu), Ungur si Pop (cite o lovitura de pedeapsa).
     Campionatul se intrerupe pina in primavara anului viitor, dar vor urma partidele din Cupa Romaniei. Baimarenii vor putea urmari din nou rugby chiar simbata, 6 noiembrie, ultima data in acest sezon, cind Remin va juca in optimile Cupei Romaniei cu Minerul Lupeni. Optimile se vor disputa pe terenul primelor formatii, mai slab clasate in editia trecuta de campionat, intr-o singura mansa, eliminatorie. Daca la finalul celor 80 de minute de joc scorul va fi egal, vor fi cite doua reprize de prelungire de 10 minute. In cazul in care va fi egal si dupa aceste minute, se vor executa lovituri de departajare (l.p.-uri). Dupa optimi, pe 8 noiembrie, va avea loc tragerea la sorti a sferturilor de finala, care se vor disputa pe 13 noiembrie, pe teren neutru.
     Programul optimilor: Metrorex Bucuresti - Contor Zenner Arad; Sportul Studentesc - Farul Constanta; Arpechim Pitesti - Steaua Bucuresti; Callatis Mangalia - "U" Cluj-Napoca; Rulmentul Birlad - Dinamo Bucuresti; CSM Sibiu - Bucovina Suceava; Poli Iasi - Stiinta Petrosani; Remin Baia Mare - Minerul Lupeni. Sa mai spunem ca si semifinalele se vor juca in acest an, pe 20 noiembrie. Finala este programata in primavara anului viitor.