Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Ultimele noutati si stiri din rugby, atat din Romania, cat si din strainatate. Pe langa articolele zilnice, gasesti pe rugby.ro un program al meciurilor care se disputa la noi, dar si in tarile cu rugby avansat (Franta, Marea Britanie, Italia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda), precum si al partidelor care sunt transmise la TV.
Youtube Facebook RSS Rugby.ro Email

CUPA MONDIALĂ 2023: World Rugby a stabilit cine va arbitra meciurile Stejarilor

CUPA MONDIALĂ 2023: World Rugby a stabilit cine va arbitra meciurile Stejarilor
Tags: cupa mondială de rugbyrugby world cup 2023echipa de rugby a româniei
Cu mai bine de două săptămâni înaintea debutului Cupei Mondiale de rugby din Franța (8 septembrie - 28 octombrie), World Rugby a anunțat lista brigăzilor de arbitri care vor oficia la meciurile din faza grupelor. Partidele Stejarilor vor fi conduse de georgianul Nika Amashukeli (cu Irlanda, în 9 septembrie), francezul Mathieu Raynal (cu Africa de Sud, 17 septembrie), englezul Wayne Barnes (cu Scoția, 30 septembrie) și australianul Angus Gardner (cu Tonga, în 8 octombrie).

Programat în 8 septembrie, pe Stade de France, meciul de deschidere al competiției, Franța - Noua Zeelandă, va fi arbitrat de sud-africanul Jaco Peyper, asistat de englezii Karl Dickson și Christophe Ridley. TMO va fi Tom Foley (Anglia).

Iată componența brigăzilor care vor oficia la meciurile României:
Cu Irlanda, în 9 septembrie: Nika Amashukeli (Georgia), asistat de Wayne Barnes (Anglia) și Andrea Piardi (Italia). TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă).

Cu Africa de Sud, în 17 septembrie: Mathieu Raynal (Franța), asistat de Angus Gardner (Australia) și Pierre Brousset (Franța). TMO: Brett Cronan (Australia).

Cu Scoția, în 30 septembrie: Wayne Barnes (Anglia), asistat de Andrew Brace (Irlanda) și Chris Busby (Irlanda). TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă).

Cu Tonga, în 8 octombrie: Angus Gardner (Australia), asistat de Mathieu Raynal (Franța) și Christophe Ridley (Anglia). TMO: Brian MacNeice (Irlanda).

România nu are niciun arbitru la Cupa Mondială de rugby din Franța. 

Iată ce brigăzi de arbitri au fost delegate la primele meciuri de la Rugby World Cup 2023

Vineri, 8 septembrie 2023
Stade de France, Saint-Denis
Franța - Noua Zeelandă
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023
Italia - Namibia
Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023
Irlanda - România
Stade de Bordeaux, Bordeaux
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023
Australia - Georgia
Stade de France, Saint-Denis
Arbitru: Luke Pearce (Anglia) 
Asistent 1: James Doleman (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023
Anglia - Argentina
Stade de Marseille, Marseille
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Duminică, 10 septembrie 2023
Japonia - Chile
Stadium de Toulouse, Toulouse
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminică, 10 septembrie 2023
Africa de Sud - Scoția
Stade de Marseille, Marsilia
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Duminică, 10 septembrie 2023
Țara Galilor - Fiji
Stade de Bordeaux, Bordeaux
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Joi, 14 septembrie 2023
Franța - Uruguay
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă) 
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Vineri, 15 septembrie 2023
Noua Zeelandă - Namibia
Stadium de Toulouse, Toulouse
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 16 septembrie 2023
Samoa - Chile
Stade de Bordeaux, Bordeaux
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 16 septembrie 2023
Țara Galilor - Portugalia
Stade de Nice, Nisa
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Sâmbătă, 16 septembrie 2023
Irlanda - Tonga
Stade de la Beaujoire, Nantes
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminică, 17 septembrie 2023
Africa de Sud - România
Stade de Bordeaux, Bordeaux
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Duminică, 17 septembrie 2023
Australia - Fiji
Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Duminică, 17 septembrie 2023
Anglia - Japonia
Stade de Nice, Nisa
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Miercuri, 20 septembrie 2023
Italia - Uruguay
Stade de Nice, Nisa
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Joi, 21 septembrie 2023
Franța - Namibia
Stade de Marseille, Marsilia
Arbitru: Matthew Carley (Anglia) 
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Vineri, 22 septembrie 2023
Argentina - Samoa
Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 23 septembrie 2023
Georgia - Portugalia
Stadium de Toulouse, Toulouse
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Sâmbătă, 23 septembrie 2023
Anglia - Chile
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Pierre Brousset (Franța)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Sâmbătă, 23 septembrie 2023
Africa de Sud - Irlanda
Stade de France, Saint-Denis
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 24 septembrie 2023
Scoția - Tonga
Stade de Nice, Nisa
Arbitru:Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Duminică, 24 septembrie 2023
Țara Galilor - Australia
OL Stadium, Lyon
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Miercuri, 27 septembrie 2023
Uruguay - Namibia
OL Stadium, Lyon
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Joi, 28 septembrie 2023
Japonia - Samoa
Stadium de Toulouse, Toulouse
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Vineri, 29 septembrie 2023
Noua Zeelandă - Italia
OL Stadium, Lyon
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Nic Berry (RA)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 30 septembrie 2023
Argentina - Chile
Stade de la Beaujoire, Nantes
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 30 septembrie 2023
Fiji - Georgia
Stade de Bordeaux, Bordeaux
Arbitru: Karl Dickson (Anglia) 
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 30 septembrie 2023
Scoția - România
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 1 octombrie 2023
Australia - Portugalia
Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne
Arbitru: Nika Amashukeli (GRU)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Duminică, 1 octombrie 2023
Africa de Sud - Tonga
Stade de Marseille, Marsilia
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Joi, 5 octombrie 2023
Noua Zeelandă - Uruguay
OL Stadium, Lyon
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia) 
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Vineri, 6 octombrie 2023
Franța - Italia
OL Stadium, Lyon
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Sâmbătă, 7 octombrie 2023
Țara Galilor - Georgia
Stade de la Beaujoire, Nantes
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Sâmbătă, 7 octombrie 2023
Anglia - Samoa
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Nika Amashukeli (GRU)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 7 octombrie 2023
Irlanda - Scoția
Stade de France, Saint-Denis
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Duminică, 8 octombrie 2023
Japonia - Argentina
Stade de la Beaujoire, Nantes
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 8 octombrie 2023
Tonga - România
Stade Pierre-Mauroy, Lille
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)


Duminică, 8 octombrie 2023
Fiji - Portugalia
Stadium de Toulouse, Toulouse
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)






Articole similare

REC 2024 / PALMARES: Este pentru prima dată în istorie când Portugalia câștigă două meciuri la rând cu România
18 Feb. 2024

REC 2024 / PALMARES: Este pentru prima dată în istorie când Portugalia câștigă două meciuri la rând cu România

Remarcată la Cupa Mondială din toamna trecută, când a remizat cu Georgia și a câștigat cu Fiji, echipa de rugby seniori a Portugalia a lăsat o impresie foarte bună și la...
ROMÂNIA / ECHIPA NAȚIONALĂ DE SENIORI: Tânărul Alin Conache a marcat din dropgol în partida cu Portugalia
18 Feb. 2024

ROMÂNIA / ECHIPA NAȚIONALĂ DE SENIORI: Tânărul Alin Conache a marcat din dropgol în partida cu Portugalia

Multă vreme a trecut de când n-am mai văzut un dropgol reușit la echipa de rugby seniori a României. Și mă bucur că acest procedeu tehnic a fost folosit de tânărul Alin...
REC 2024 / ROM - POR 24-49 / ANALIZĂ TACTICĂ: Cum s-au marcat eseurile Portugaliei și cine a greșit la ele din echipa României
18 Feb. 2024

REC 2024 / ROM - POR 24-49 / ANALIZĂ TACTICĂ: Cum s-au marcat eseurile Portugaliei și cine a greșit la ele din echipa României

Șase eseuri a încasat România în meciul cu Portugalia (24-49), de sâmbătă, 17 februarie, de pe Stadionul Național de Rugby „Arcul de Triumf” din București. Iar...
REC 2024 / ETAPA A 3-A / GRUPA B / ROM - POR 24-49: Cu o apărare ezitantă, Stejarii au suferit cel mai dur eșec în fața lusitanilor
17 Feb. 2024

REC 2024 / ETAPA A 3-A / GRUPA B / ROM - POR 24-49: Cu o apărare ezitantă, Stejarii au suferit cel mai dur eșec în fața lusitanilor

Echipa de rugby seniori a României n-a izbutit să-și continue seria de victorii în 2024. Mai mult decât atât, oamenii lui David Gerard s-au înclinat la o diferență...
Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Lasa un comentariu



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!


[*] Toate campurile sunt obligatorii.
[**] Codul HTML nu este permis.
Sondaj

Va castiga Romania Grupa B din REC 2024?

Da, pentru ca invinge sau face egal cu Portugalia
Nu, fiindca va pierde acasa cu Portugalia