Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Ultimele noutati si stiri din rugby, atat din Romania, cat si din strainatate. Pe langa articolele zilnice, gasesti pe rugby.ro un program al meciurilor care se disputa la noi, dar si in tarile cu rugby avansat (Franta, Marea Britanie, Italia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda), precum si al partidelor care sunt transmise la TV.
Youtube Facebook RSS Rugby.ro Email

CUPA MONDIALĂ 2023 / ROMÂNIA: La această ediție Stejarii au statutul celor din echipele... favorizate!

CUPA MONDIALĂ 2023 / ROMÂNIA: La această ediție Stejarii au statutul celor din echipele... favorizate!
Tags: cupa mondială de rugby 2023rugby world cup 2023echipa de rugby a româniei
Orice s-ar spune, la Cupa Mondială din Franța, de anul acesta (8 septembrie - 28 octombrie), echipa de rugby seniori a României nu se va mai confrunta cu problemele organizatorice de la edițiile trecute. Stejarii vor disputa primele două meciuri la Bordeaux, iar pe următoarele două la Lille. Iar România este singura formație participantă la această ediție care beneficiază de acest statut socotit în trecut drept... favorizant! Franța, în schimb, deși este reprezentanta țării gazdă, va juca cele 4 partide din grupă în tot atâtea orașe! 

Cum la Rugby World Cup participă 20 de echipe repartizate în patru grupe (a câte cinci formații fiecare), la edițiile precedente ale competiției presa a criticat faptul că unele reprezentative au fost favorizate.
În sensul că unele formații s-au deplasat mai puțin decât celelalte...  Și de regulă în această postură s-au aflat națiunile majore. 

Interesant din punctul nostru de vedere este că la ediția din acest an, România a ajuns în postura de echipă... favorizată. Aflată în Grupa B, naționala noastră va disputa primele două meciuri, cu Irlanda și Africa de Sud, la Bordeaux, iar pe următoarele două, cu Scoția și cu Tonga, la Lille. 

Iată pe unde „se plimbă” celelelalte echipe din grupă:
 
Irlanda: Bordeaux (România), Nantes (Tonga), Saint-Denis (Africa de Sud și Scoția). 

Africa de Sud: Marsilia (Scoția), Bordeaux (România), Saint-Denis (Irlanda), Marsilia (Tonga).

Scoția: Marsilia (Africa de Sud), Nisa (Tonga), Lille (România), Saint-Denis (Irlanda)

Tonga: Nantes (Irlanda), Nisa (Scoția), Marsilia (Africa de Sud), Lille (România).  

Dacă ne vom uita la celelalte grupe vom observa, de pildă, că și echipa Franței, deși este reprezentanta țării gazdă, va juca meciurile din grupă în patru orașe diferite, adică la Saint-Denis (Noua Zeelandă), Lille (Uruguay), Marsilia (Namibia) și Lyon (Italia)! E adevărat, în acest caz cred că a fost vorba și de dorința gazdelor de a evolua și în alte zone alte Franței decât Parisul, orașul în care joacă de obicei selecționata „cocoșilor”.   

Altfel spus, dintre cele 20 de echipe participante România este singura care va disputa cele 4 meciuri în 2 orașe! Mai sunt alte 10 formații care își joacă confruntările în 3 orașe (Noua Zeelandă, Italia, Uruguay, Irlanda, Africa de Sud, Fiji, Portugalia, Anglia, Argentina, Japonia). Cu mențiunea că unele dintre acestea nu staționează în același oraș pentru două meciuri, ci revin acolo după ce au jucat în altă parte (e cazul Africii de Sud și al Japoniei, de pildă...). În timp ce 8 reprezentative vor juca cele 4 partide în tot atâte orașe (Franța, Namibia, Scoția, Tonga, Australia, Georgia, Țara Galilor, Chile)...  

La edițiile precedente ale Cupei Mondiale, echipa României n-a beneficiat de același tratament. În 2015, de pildă, naționala noastră a disputat primele două meciuri la Londra, însă pe stadioane diferite (pe Olimpic, cel cu Franța, și pe Wembley, cel cu Irlanda), iar apoi a jucat la Leicester, cu Canada, și la Exeter, cu Italia. 

La ediția din 2011, România a avut următorul traseu prin Noua Zeelandă: Invercargill (Scoția și Argentina), Dunedin (Anglia) și Palmerston North (Georgia). 

În 2007, a fost și mai complicat pentru Stejari, care au înfruntat Italia la Marsilia, apoi au zburat la Edinburgh pentru meciul cu Scoția, iar la revenirea în Franța au jucat la Toulouse cu Portugalia și cu Noua Zeelandă. 

Cel mai greu a fost în 2003, când România a cutreierat prin Australia... Atunci meciurile au fost găzduite de Gosford (Irlanda), Brisbane (Australia), Sydney (Argentina) și Launceston, în Tasmania (Namibia). 

Iar cel mai lejer a fost în 1999, când grupa era de 4 echipe (au fost 5 grupe a câte 4), iar România a jucat la Belfast (Australia) și Dublin (SUA și Irlanda). 

 

Grupa A

Vineri, 8 septembrie 2023
Ora 22.00:
 Franța - Noua Zeelandă DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023
Ora 14.00:
 Italia - Namibia DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Joi, 14 septembrie 2023
Ora 22.00: 
Franța - Uruguay DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă) 
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Vineri, 15 septembrie 2023
Ora 22.00: 
Noua Zeelandă - Namibia DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Toulouse, Stadium de Toulouse)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Miercuri, 20 septembrie 2023
Ora 18.45:
 Italia - Uruguay DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Joi, 21 septembrie 2023
Ora 22.00: 
Franța - Namibia DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Marseille, Stade de Velodrome)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia) 
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Miercuri, 27 septembrie 2023
Ora 18.45:
 Uruguay - Namibia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Vineri, 29 septembrie 2023 DIGI SPORT 2 (DIRECT)
Ora 22.00: 
Noua Zeelandă - Italia
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Nic Berry (RA)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Joi, 5 octombrie 2023
Ora 22.00:
 Noua Zeelandă - Uruguay DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia) 
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Vineri, 6 octombrie 2023
Ora 22.00: 
Franța - Italia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Grupa B

Sâmbătă, 9 septembrie
Ora 16.30:
 Irlanda - ROMÂNIA DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 10 septembrie
Ora 18.45: 
Africa de Sud - Scoția DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 16 septembrie
Ora 22.00:
 Irlanda - Tonga DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminică, 17 septembrie
Ora 16.00:
 Africa de Sud - România DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 23 septembrie
Ora 22.00: 
Africa de Sud - Irlanda DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 24 septembrie
Ora 18.45:
 Scoția - Tonga DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru:Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 30 septembrie
Ora 22.00: 
Scoția - România DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 1 octombrie
Ora 22.00: 
Africa de Sud - Tonga DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 7 octombrie
Ora 22.00:
 Irlanda - Scoția DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Duminică, 8 octombrie
Ora 18.45: 
Tonga - România DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Grupa C

Sâmbătă, 9 septembrie
Ora 19.00:
 Australia - Georgia DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia) 
Asistent 1: James Doleman (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Duminică, 10 septembrie
Ora 22.00: 
Țara Galilor - Fiji DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 16 septembrie
Ora 18.45:
 Țara Galilor - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Duminică, 17 septembrie
Ora 18.45: 
Australia - Fiji DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 23 septembrie
Ora 15.00: 
Georgia - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Duminică, 24 septembrie
Ora 22.00: 
Țara Galilor - Australia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 30 septembrie
Ora 18.45:
 Fiji - Georgia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia) 
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminică, 1 octombrie
Ora 18.45: 
Australia - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Sâmbătă, 7 octombrie
Ora 16.00:
 Țara Galilor - Georgia DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Nantes, Stade de Beaujoire)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 8 octombrie
Ora 22.00: 
Fiji - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Grupa D

Sâmbătă, 9 septembrie
Ora 22.00: 
Anglia - Argentina DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Duminică, 10 septembrie
Ora 14.00: 
Japonia - Chile DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 16 septembrie
Ora 16.00: 
Samoa - Chile DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Duminică, 17 septembrie
Ora 22.00: 
Anglia - Japonia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Vineri, 22 septembrie
Ora 18.45: 
Argentina - Samoa DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 23 septembrie
Ora 18.45: 
Anglia - Chile DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Pierre Brousset (Franța)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Joi, 28 septembrie
Ora 22.00: 
Japonia - Samoa DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Sâmbătă, 30 septembrie
Ora 16.00: 
Argentina - Chile DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 7 octombrie
Ora 18.45: 
Anglia - Samoa DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Nika Amashukeli (GRU)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Duminică, 8 octombrie
Ora 14.00: 
Japonia - Argentina DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)


Sferturi de finală

Sâmbătă, 14 octombrie
Ora 18.00:
 loc 1 Grupa C - loc 2 Grupa D (SF1) DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Marseille, Stade de Velodrome)

Ora 22.00: loc 1 Grupa B - loc 2 Grupa A (SF2) DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Duminică, 15 octombrie
Ora 18.00: 
loc 1 Grupa D - loc 2 Grupa C (SF3) DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Marseille, Stade de Velodrome)

Ora 22.00: loc 1 Grupa A - loc 2 Grupa B (SF4) DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Semifinale

Vineri, 20 octombrie
Ora 22.00: 
Învingătoare SF1 - Învingătoare SF2 DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Sâmbătă, 21 octombrie
Ora 22.00:
 Învingătoare SF3 - Învingătoare SF4 DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Meci pentru locurile 3-4

Vineri, 27 octombrie
Ora 22.00: 

(Saint-Denis, Stade de France)

Finală

Sâmbătă, 28 octombrie
Ora 22.00:
 
(Saint-Denis, Stade de France)

Orele sunt ale României

 


Articole similare

LIGA DE RUGBY KAUFLAND 2024: Cu 24 de titluri, Steaua deține recordul, fiind urmată de Dinamo, care e la borna 17
12 Apr. 2024

LIGA DE RUGBY KAUFLAND 2024: Cu 24 de titluri, Steaua deține recordul, fiind urmată de Dinamo, care e la borna 17

Campioană în 2023, echipa CS Dinamo dispută mâine (sâmbătă, 13 aprilie), la ora 11.00, pe Stadionul „Florea Dumitrache” din Capitală, meciul de deschidere al...
ROMÂNIA / LRK 2024 / JACOB IMMELMAN: „Baia Mare își dorește să revină pe primul loc!”
12 Apr. 2024

ROMÂNIA / LRK 2024 / JACOB IMMELMAN: „Baia Mare își dorește să revină pe primul loc!”

Finalistă în 2023, echipa de rugby seniori CSM Știința Baia Mare nu poate fi mulțumită cu acest statut. Cu 8 titluri câștigate în ultimii 15 ani, gruparea...
ROMÂNIA / LRK 2024 / TUDOR BUTNARIU: „Ne propunem să alcătuim un grup, să terminăm cât mai sus pe podium!”
12 Apr. 2024

ROMÂNIA / LRK 2024 / TUDOR BUTNARIU: „Ne propunem să alcătuim un grup, să terminăm cât mai sus pe podium!”

Clasată pe locul 4 în ediția 2023, formația de rugby seniori Steaua București a trecut printr-un proces de schimbare masivă a lotului în iarna trecută. Au venit jucători din Chile,...
ROMÂNIA / LRK 2024 / RĂZVAN PASNICU: „Sperăm să facem faţă în meciurile cu echipele puternice ale campionatului”
12 Apr. 2024

ROMÂNIA / LRK 2024 / RĂZVAN PASNICU: „Sperăm să facem faţă în meciurile cu echipele puternice ale campionatului”

Refăcută anul trecut, formația de rugby seniori a CS Rapid București va participa în 2024 cu drepturi depline la Liga de Rugby Kaufland (LRK 2024). Căpitan al giuleștenilor, Răzvan...
Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Lasa un comentariu



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!


[*] Toate campurile sunt obligatorii.
[**] Codul HTML nu este permis.
Sondaj

Cine va câștiga titlul de campioană a Romaniei in 2024?

CS Dinamo Bucuresti
CSM Stiinta Baia Mare
SCM USV Timisoara
CSA Steaua Bucuresti
CS „U” ELBI Cluj
CS Rapid Bucuresti