Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Facebook RSS Rugby.ro Email

Convingatori doar o repriza

Contor Zenner CSU Aurel Vlaicu Arad - Rulmentul Barlad 45-13 (26-5).
     Dupa trei insuccese consecutive, rugbistii aradeni au gasit calea spre victorie si spre cel de-al doilea punct bonus din acest sezon. Rulmentul Barlad a fost un adversar modest, care, atata timp cat gazdele au apasat pedala de acceleratie, semana cu un boxer in corzi, naucit de pumni.
     Din pacate insa Contor Zenner nu a putut tine si dupa pauza ritmul din primul mitan si astfel, moldovenii au echilibrat partida. Totusi, urmarile nu s-au vazut si tabela de marcaj, pentru ca apararea a functionat bine, iar contraatacurile s-au purtat ca in manual. Nu trecusera decat 40 de secunde de joc si aradenii se si vedeau in avantaj. Dupa un atac rapid, Mamoc a gasit bresa in defensiva vizitatorilor si a culcat balonul in terenul de tinta. Dimofte a transformat si scorul era 7-0. Iuresul baietilor lui Ovidiu Serban era doar la inceput, pentru ca in minutele 13, 18 si 21, Cristi Stoica, Achim si Bacalu au inscris eseuri in urma unor faze foarte bine lucrate. Dimofte a ratat doar o transformare, dar ultimul cuvant al primei reprize l-a avut Oprea, care a marcat, simplu, dupa o tusa scurta: 26-5.
     Dupa cum avea sa inceapa partea a doua a jocului, prin alte doua eseuri semnate Mamoc si Paraschiv, aveam impresia ca demonstratia de rugby a aradenilor va continua. Nu s-a intamplat asa, pentru ca gazdele au cazut fizic, mutand ostilitatile in propriul teren. Pe acest fond, „plaiesii” mai inscriu un eseu prin Moisa si transforma o lovitura de pedeapsa prin Ilau, dar atat. In aparare, Contor Zenner s-a comportat onorabil si a mai avut puterea sa mai loveasca o data, in chiar ultimul minut de joc, prin Preda. Acelasi jucator a ratat transformarea si echipele au plecat definitiv la vestiare la scorul de 45-13.
     Formatii: Contor Zenner: Basalau, Tincu, Nacuta, Ursache, Nichescu, C. Stoica (1 eseu), Paraschiv (1 eseu), Bradu, Achim (1 eseu), Dimofte (5 transformari din eseu), Bacalu (1 eseu), Mamoc (2 eseuri), Preda (1 eseu), Zeciu, Floroiu. Au mai evoluat: Grindei, Ene, Rosca, Bageac, Balan, Bordea, Viasu.
     Rulmentul Barlad: A. Raileanu, Micu, Oprea (1 eseu), Giusca, Munteanu, Necula, Robu, Mihai, Ionascu, Brostic, Ilau (o lovitura de pedeapsa), Vladuianu, Musetoiu, Ifrim, I. Botezatu. Au mai evoluat: Zavate, B. Botezatu, Moisa (1 eseu), Romascu, Hohota, Mocanu, Danaila. Au arbitrat: Bogdan Milita - la centru, ajutat la cele doua tuse de Viorel Petcu si Robert Diaconescu (toti din Bucuresti).