Presedintele FIRA-AER sustine Romania pentru a promova in Turneul celor 6 Natiuni
De Redactia Rugby , 27 Mai 2004

Presedintele FIRA-AER, Jean-Claude Baque, sosit in tara noastra pentru a asista la Campionatul European U20, a acordat zilele trecute un interviu in exclusivitate pentru RUGBY.RO. Puteti citi mai jos ce parere are Baque despre felul in care a fost organizat CE U20 de la Constanta, cum crede acesta ca este “absolut necesar ca ultima clasata din Turneul celor 6 Natiuni sa retrogradeze si prima echipa din Europa sa promoveze”, cum ne sfatuieste sa procedam in privinta calendarului Cupei Europene a Natiunilor, dar si ce parere are despre arbitri romani. Baque ne-a dezvaluit, de asemenea, propunerea pe care a facut-o de curand, ca echipele secunde ale natiunilor majore sa joace in fiecare an cate doua meciuri cu formatiile din CEN.
RUGBY.RO: Domnule Baque, mai intai, cum vi s-a parut acest turneu de la Constanta?
JEAN CLAUDE BAQUE: In primul rand, este o premiera, pentru ca este primul Campionat European U20 care se desfasoara intr-o formula cu 8 echipe. Pana acum au fost 4 echipe. Este o competitie care dureaza o saptamana si care este foarte importanta pentru noi. Organizarea este perfecta, am fost fericiti ca Romania a organizat aceasta competitie, pentru ca aici intotdeaua gasim conditii foarte bune. Constanta si Mangalia sunt orase extrem de frumoase si acest lucru conteaza mult si pentru jucatorii tineri care sunt aici. Este un plus pentru Romania.
RUGBY.RO: Sunt sanse ca tara noastra sa organizeze si alte turnee de acest gen?
JEAN CLAUDE BAQUE: Cu siguranta ca da. Am vorbit deja cu oficialii Federatiei Romane despre asta. S-a facut o treaba remarcabila aici si Romania are echipe de valoare. S-ar putea sa facem si un Congres al FIRA la Constanta.
RUGBY.RO: Putem sa le spunem jucatorilor romani ca victoria de la Campionatul European U20 le-a adus calificarea la CM U21 din 2005?
JEAN CLAUDE BAQUE: Este o intrebare foarte buna. Pot sa va spun ca eu sper si ma lupt pentru ca o echipa din Europa sa ajunga acolo de la acest campionat.
RUGBY.RO: Ce sanse credeti ca ar avea nationala noastra la acel campionat, asa cum ati vazut-o?
JEAN CLAUDE BAQUE: Cred ca are mai multe sanse decat Japonia sau Canada, ori alte echipe mai jos clasate. Mai sus sunt echipele britanice si cea franceza, insa cred ca se va putea bate cu Italia. Trebuie sa apara si aceasta egalizare pentru a ajuta rugbyul sa se dezvolte in Europa si in Romania.
RUGBY.RO: Din punctul de vedere al FIRA, mai are Romania sanse sa inlocuiasca Italia in topul natiunilor majore si in Turneul celor 6 Natiuni?
JEAN CLAUDE BAQUE: Am mai spus ca eu personal am facut o propunere oficialilor Turneului celor 6 Natiuni ca este logic ca ultima clasata din T6N sa retrogradeze, iar cea mai buna din Europa sa urce in locul ei. Astfel se creeaza o emulatie in randul echipelor. Daca ar fi vorba de Italia se pare ca ar fi de acord, dar daca este vorba de Scotia e altceva. Acum se pare ca sunt cele sase si nu se doreste schimbarea. In viitor insa este inevitabil si obligatoriu sa se intample asa, altfel blocam dezvoltarea rugbyului. Nu este nici un motiv ca Ucraina sa nu urce, iar Spania sa nu coboare, asa cum nu este nici un motiv ca Scotia sa coboare si Romania sa urce. Eu sunt optimist ca se va intampla acest lucru. Si despre un meci de baraj s-a discutat in acest context.
RUGBY.RO: Este posibil ca in viitorul foarte apropiat sa se schimbe programul Cupei Europene a Natiunilor, astfel incat sa nu se mai joace meciuri iarna, pe terenuri foarte grele?
JEAN CLAUDE BAQUE: As vrea sa va dau un sfat. Romanii ar trebui sa nu sustina aceasta schimbare. Asta pentru ca sunt multi jucatori romani care evolueaza in Franta si, daca vreti sa punem meciurile la alte date decat cele in care se joaca si meciurile din Turneul celor 6, veti ramane fara jucatori. Va fi un razboi intre Romania si jucatorii din Franta sau cluburile lor. Asa ca aveti interes sa pastrati, si romanii si georgienii, calendarul comun cu T6N. Altfel, veti avea mari probleme. Portugalia, Rusia si Ucraina ar fi de acord cu aceasta schimbare, pentru ca ei nu au multi jucatori in Franta. Astfel este de preferat sa amanam cateva partide daca este nevoie.
RUGBY.RO: Se mai discuta despre schimbarea formatului Cupei Europene a Natiunilor?
JEAN CLAUDE BAQUE: Da. Avem cateva proiecte prin care vrem sa ajutam tarile participante. La Cupa Mondiala, tari ca Romania sau Georgia au mereu aceleasi rezultate si nu apar surprize. Asta si pentru ca bogatii raman mereu bogati, iar cei saraci raman saraci. Eu am spus la deschiderea Congresului din decembrie ca, daca Franta, Anglia sau Irlanda nu ajuta Romania, Georgia, Rusia sau Portugalia sa accelereze progresul de dezvoltare, nu vom avea o dezvoltare normala a rugbyului. Trebuie sa joace meciuri la acest nivel. Sa se faca un turneu, Anglia B sa vina sa joace un meci in Romania si unul in Georgia, Franta sa faca un meci in Portugalia si unul in Spania, Irlanda sa mearga in Rusia si Ucraina. Si astfel marile natiuni le ajuta pe celelalte. Doar jucand se poate progresa. Nu este normal ca europenii sa nu ajute celelalte formatii, nu acesta este spiritul de solidaritate rugbystic.
RUGBY.RO: Ce sanse credeti ca are Franta la CM din 2007, in aceeasi grupa cu Irlanda si Argentina probabil?
JEAN CLAUDE BAQUE: Cred ca nu trebuie sa ne gandim acum cum va fi in 2007. Mai este de munca pana atunci, vor fi noi jucatori care vor aparea. Oricum Franta va face totul pentru a castiga titlul, mai ales ca se joaca la noi acasa.
RUGBY.RO: Cum sunt priviti jucatorii romani in Franta?
JEAN CLAUDE BAQUE: Am vazut multi dintre jucatorii romani, pe Dima, pe Tonita si altii. Sunt jucatori excelenti si foarte apreciati in Franta. Eu, personal, insa sunt partizanul ideii ca ei ar trebui sa joace acasa si astfel sa ajute rugbyul din tara lor. Cert este faptul ca ei fac o figura foarte frumoasa in rugbyul francez.
RUGBY.RO: O ultima intrebare domnule Baque. Ce sanse au arbitri romani sa primeasca in viitorul apropiat, din partea FIRA, delegari la meciuri mai importante?
JEAN CLAUDE BAQUE: Aveti un Paraschivescu, care a fost numarul 1, acum pe Stancu si Petrescu, pe care i-am vazut arbitrand. Sunt sperante ale rugbyului romanesc. Cu siguranta vor primi meciuri importante in viitor. Rugbyul romanesc a inceput sa se structureze mai bine si felul in care ei au arbitrat in meciurile pe care eu le-am vazut in ultima vreme ne dau sperante.
Articole similare

05 Iun. 2026
APARIȚIE EDITORIALĂ: Gheorghe Varga și Petrică Motrescu au povestit cum a jucat antrenorul Valeriu Irimescu un meci în Noua Zeelandă / VIDEO
Componenți ai echipei de rugby seniori a României în perioada sa de glorie, Petrică Motrescu și Gheorghe Varga i-au fost elevi lui VALERIU IRIMESCU (1940-2026), cel socotit de mulți...

05 Iun. 2026
ROMÂNIA / ECHIPA A: Selecționata noastră s-a înclinat în fața lui Suzuki Griquas Rugby
Aflată de câteva zile în Africa de Sud, echipa secundă a României a pierdut cu 20-35 (13-21), astăzi (vineri, 5 iunie 2026), meciul cu Suzuki Griquas Rugby. Sud-africanii au fost...

04 Iun. 2026
ROMÂNIA / COPII ȘI JUNIORI: Pe terenurile din Parcul Copilului se joacă turneul „Legendele rugby-ului grivițean”
Ultima etapă a Campionatului de Mini-Rugby al Asociației Municipale de Rugby București (AMRB) se va desfășura sâmbătă, 6 iunie 2026, pe terenurile amenajate la Stadionul „Parcul...

04 Iun. 2026
FRANȚA / PRO D2: Adrian Moțoc și Atila Septar au contribuit la promovarea echipei din Nisa / VIDEO
Campionatul de rugby al Franței se apropie de final. În Nationale (divizia a treia), de pildă, RC Narbonne a reușit promovarea în Pro D2 după ce a câștigat la mare luptă...
Newsletter GRATUIT
Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.









