Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Facebook RSS Rugby.ro Email

Munster s-a calificat in ultimul minut

In cadrul Heineken Cup s-au stabilit deja echipele care vor merge in sferturile de finala ale competitiei. Cel mai spectaculos meci al acestei runde a fost fara indoiala cel dintre Munster si Gloucester. Munster a reusit calificarea "la mustata", transformand in ultimele secunde de joc eseul care le-a adus calificarea.
     Cea mai spectaculoasa partida de pana acum din cupele europene a fost cea dintre Munster si Gloucester, 33-6, din Heineken Cup. Munster a reusit sa se califice in sferturile de finala in ultimele minute de joc, dupa ce Ronan O'Gara a transformat eseul marcat de John Kelly, asigurand astfel diferenta de puncte necesara pentru a merge mai departe.
     Irlandezii au condus tot timpul meciului, inregistrand la pauza un avantaj de zece puncte, 16-6, dupa doua eseuri marcate de John Kelly si Mossie Lowler si doua lovituri de pedeapsa transformate de O'Gara. Aceasta diferenta de puncte nu era, insa, de ajuns pentru Munster sa obtina calificarea in sferturi, astfel ca irlandezii au fortat, si au reusit sa marcheze alte doua eseuri in a doua repriza.
     O'Gara a fost cel care a transformat ultimul eseu marcat de Kelly, aducand, astfel, calificarea echipei sale, in ultimele secunde de joc, si punand capat sperantelor echipei Gloucester de a cuceri titlul de campioni.
     Dupa meciurile de ieri din Heineken Cup s-au stabilit cele cele opt echipe care s-au calificat in sferturi. Acestea sunt: Leicester Tigers, Biarritz , Leinster, Toulouse, Northampton, Perpignan, Munster si Llaneli.