Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Ultimele noutati si stiri din rugby, atat din Romania, cat si din strainatate. Pe langa articolele zilnice, gasesti pe rugby.ro un program al meciurilor care se disputa la noi, dar si in tarile cu rugby avansat (Franta, Marea Britanie, Italia, Africa de Sud, Australia, Noua Zeelanda), precum si al partidelor care sunt transmise la TV.
Youtube Facebook RSS Rugby.ro Email

CUPA MONDIALĂ 2023: Programul meciurilor și al transmisiunilor TV

CUPA MONDIALĂ 2023: Programul meciurilor și al transmisiunilor TV
Tags: cupa mondială de rugby 2023program meciuri rugby world cup 2023televizări în românia meciuri de rugby

Socotită a fi una dintre cele mai importante competiții din sportul internațional, fiind cotată ca a treia ca interes stârnit la nivel global după Jocurile Olimpice de vară și Campionatul Mondial de fotbal, Cupa Mondială de rugby își va desfășura a 10-a ediția în Franța, între 8 septembrie și 28 octombrie. România este una dintre cele 20 de națiuni care sunt reprezentate în competiție. În țara noastră, toate meciurile vor fi transmise în direct de Digi Sport. 


Grupa A

Vineri, 8 septembrie 2023
Ora 22.00:
 Franța - Noua Zeelandă DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 9 septembrie 2023
Ora 14.00:
 Italia - Namibia DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Joi, 14 septembrie 2023
Ora 22.00: 
Franța - Uruguay DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă) 
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Vineri, 15 septembrie 2023
Ora 22.00: 
Noua Zeelandă - Namibia DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Toulouse, Stadium de Toulouse)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Miercuri, 20 septembrie 2023
Ora 18.45:
 Italia - Uruguay DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Joi, 21 septembrie 2023
Ora 22.00: 
Franța - Namibia DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Marseille, Stade de Velodrome)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia) 
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Miercuri, 27 septembrie 2023
Ora 18.45:
 Uruguay - Namibia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Vineri, 29 septembrie 2023 DIGI SPORT 2 (DIRECT)
Ora 22.00: 
Noua Zeelandă - Italia
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Nic Berry (RA)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Joi, 5 octombrie 2023
Ora 22.00:
 Noua Zeelandă - Uruguay DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia) 
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Vineri, 6 octombrie 2023
Ora 22.00: 
Franța - Italia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Grupa B

Sâmbătă, 9 septembrie
Ora 16.30:
 Irlanda - ROMÂNIA DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 10 septembrie
Ora 18.45: 
Africa de Sud - Scoția DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 16 septembrie
Ora 22.00:
 Irlanda - Tonga DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminică, 17 septembrie
Ora 16.00:
 Africa de Sud - România DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 23 septembrie
Ora 22.00: 
Africa de Sud - Irlanda DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 24 septembrie
Ora 18.45:
 Scoția - Tonga DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru:Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 30 septembrie
Ora 22.00: 
Scoția - România DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 1 octombrie
Ora 22.00: 
Africa de Sud - Tonga DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 7 octombrie
Ora 22.00:
 Irlanda - Scoția DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Duminică, 8 octombrie
Ora 18.45: 
Tonga - România DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Angus Gardner (Australia)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Grupa C

Sâmbătă, 9 septembrie
Ora 19.00:
 Australia - Georgia DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia) 
Asistent 1: James Doleman (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Duminică, 10 septembrie
Ora 22.00: 
Țara Galilor - Fiji DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 1: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 16 septembrie
Ora 18.45:
 Țara Galilor - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Duminică, 17 septembrie
Ora 18.45: 
Australia - Fiji DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Sâmbătă, 23 septembrie
Ora 15.00: 
Georgia - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Matthew Carley (Anglia)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Duminică, 24 septembrie
Ora 22.00: 
Țara Galilor - Australia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Decines-Charpieu, Parc Olympique Lyonnais)
Arbitru: Wayne Barnes (Anglia)
Asistent 1: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 2: Christophe Ridley (Anglia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 30 septembrie
Ora 18.45:
 Fiji - Georgia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Karl Dickson (Anglia) 
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Duminică, 1 octombrie
Ora 18.45: 
Australia - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Sâmbătă, 7 octombrie
Ora 16.00:
 Țara Galilor - Georgia DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Nantes, Stade de Beaujoire)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)

Duminică, 8 octombrie
Ora 22.00: 
Fiji - Portugalia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Luke Pearce (Anglia)
Asistent 1: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Grupa D

Sâmbătă, 9 septembrie
Ora 22.00: 
Anglia - Argentina DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Marsilia, Stade de Velodrome)
Arbitru: Mathieu Raynal (Franța)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Pierre Brousset (Franța)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Duminică, 10 septembrie
Ora 14.00: 
Japonia - Chile DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Karl Dickson (Anglia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Tom Foley (Anglia)

Sâmbătă, 16 septembrie
Ora 16.00: 
Samoa - Chile DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Bordeaux, Stade de Bordeaux)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Duminică, 17 septembrie
Ora 22.00: 
Anglia - Japonia DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Nisa, Stade de Nice)
Arbitru: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 1: Nic Berry (Australia)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Joy Neville (Irlanda)

Vineri, 22 septembrie
Ora 18.45: 
Argentina - Samoa DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Etienne, Stade Geoffroy-Guichard)
Arbitru: Nic Berry (Australia)
Asistent 1: Nika Amashukeli (Georgia)
Asistent 2: Jordan Way (Australia)
TMO: Brett Cronan (Australia)

Sâmbătă, 23 septembrie
Ora 18.45: 
Anglia - Chile DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Pierre Brousset (Franța)
Asistent 2: Andrea Piardi (Italia)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Joi, 28 septembrie
Ora 22.00: 
Japonia - Samoa DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Toulouse, Stade de Toulouse)
Arbitru: Jaco Peyper (Africa de Sud)
Asistent 1: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 2: Craig Evans (Țara Galilor)
TMO: Marius Jonker (Africa de Sud)

Sâmbătă, 30 septembrie
Ora 16.00: 
Argentina - Chile DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Angus Gardner (Australia)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Ben Whitehouse (Țara Galilor)

Sâmbătă, 7 octombrie
Ora 18.45: 
Anglia - Samoa DIGI SPORT 3 (DIRECT)
(Villeneuve-d'Ascq, Stade Pierre-Mauroy)
Arbitru: Andrew Brace (Irlanda)
Asistent 1: Nika Amashukeli (GRU)
Asistent 2: Chris Busby (Irlanda)
TMO: Brian MacNeice (Irlanda)

Duminică, 8 octombrie
Ora 14.00: 
Japonia - Argentina DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Nantes, Stade de la Beaujoire)
Arbitru: Ben O'Keeffe (Noua Zeelandă)
Asistent 1: Paul Williams (Noua Zeelandă)
Asistent 2: James Doleman (Noua Zeelandă)
TMO: Brendon Pickerill (Noua Zeelandă)


Sferturi de finală

Sâmbătă, 14 octombrie
Ora 18.00:
 loc 1 Grupa C - loc 2 Grupa D (SF1) DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Marseille, Stade de Velodrome)

Ora 22.00: loc 1 Grupa B - loc 2 Grupa A (SF2) DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Duminică, 15 octombrie
Ora 18.00: 
loc 1 Grupa D - loc 2 Grupa C (SF3) DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Marseille, Stade de Velodrome)

Ora 22.00: loc 1 Grupa A - loc 2 Grupa B (SF4) DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Semifinale

Vineri, 20 octombrie
Ora 22.00: 
Învingătoare SF1 - Învingătoare SF2 DIGI SPORT 2 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Sâmbătă, 21 octombrie
Ora 22.00:
 Învingătoare SF3 - Învingătoare SF4 DIGI SPORT 1 (DIRECT)
(Saint-Denis, Stade de France)

Meci pentru locurile 3-4

Vineri, 27 octombrie
Ora 22.00: 

(Saint-Denis, Stade de France)

Finală

Sâmbătă, 28 octombrie
Ora 22.00:
 
(Saint-Denis, Stade de France)

Orele sunt ale României

 


Comentarii 5 comentarii

VVasile 12 Oct. 2023 18:38:20
Vă mulțumim . De ani mă chinui sa vad rugby pe canalele românești . Vad pe tv 5 , pe rai și aiurea , dar statul roman că Ceaușescu îngrădește drepturile cetățenilor . Doar ce vrea soacra parlamentarului .! NU degeaba avem asemenea rezultate și mai vor să mergem la vot pentru o găletușe , un pix și o votca ! Cu voi am putut sa aflam programul și să vedem câteva meciuri . Am vrea sa vă ocupați la fel și de campionatul intern . MULTUMESC
CChelu Cristi 27 Sep. 2023 23:12:42
Multiumiri ptr emiterea CM de Rugby
MMarian Stefanescu 05 Sep. 2023 18:22:53
Felicitări Digi !
Un asemenea eveniment nu trebuie ratat.
Sugestie : În viitor poate se va transmite și turneele din emisfera sudica .Avem ce vedea...
PPetrascu Mircea 31 Aug. 2023 22:24:45
Felicitari Digi,o competitie ce nu trebuie ratata.Sper sa aveti si comentatori cel putin de nivelul lui Cosmescu.
CCIOBOTARU COSTICĂ 29 Aug. 2023 18:41:41
FELICITĂRI DIGI SPORT !!!

Articole similare

ROMÂNIA / LRK 2024 / ETAPA A 5-A: Steaua și Baia Mare se înfruntă în Ghencea într-un meci de tradiție
17 Mai 2024

ROMÂNIA / LRK 2024 / ETAPA A 5-A: Steaua și Baia Mare se înfruntă în Ghencea într-un meci de tradiție

Mari rivale, Steaua și CSM Știința Baia Mare se vor înfrunta mâine (sâmbătă, 18 mai), de la ora 14.30, în Ghencea, într-un meci contând pentru runda cu...
REGULI DE JOC / EXPERIMENT: Cartonașul roșu pentru 20 de minute va fi testat la vară
14 Mai 2024

REGULI DE JOC / EXPERIMENT: Cartonașul roșu pentru 20 de minute va fi testat la vară

Consiliul World Rugby a adoptat recent unele modificări ale regulilor de joc, toate având statut experimental. Acestea vor fi utilizate la Campionatul Mondial U20 (sub 20 de ani) și la Pacific...
ROMÂNIA / INFRASTRUCTURĂ: Ce ar scrie Ioan Chirilă, astăzi, despre situația de la „Arcul de Triumf”?
13 Mai 2024

ROMÂNIA / INFRASTRUCTURĂ: Ce ar scrie Ioan Chirilă, astăzi, despre situația de la „Arcul de Triumf”?

Paradoxal, deși a devenit cunoscut publicului de la noi în special pentru articolele și cărțile pe care le-a scris despre fotbal, Ioan Chirilă a fost un veritabil ziarist sportiv. Adică un...
STADIONUL „ARCUL DE TRIUMF” / ISTORIE: Fiul „Nababului” este cel care a donat sportului terenul de „La Șosea”
13 Mai 2024

STADIONUL „ARCUL DE TRIUMF” / ISTORIE: Fiul „Nababului” este cel care a donat sportului terenul de „La Șosea”

O altă poveste interesantă legată de terenul unde se află acum stadionul „Arcul de Triumf” este cea a lui Grigore Gheorghe Cantacuzino (1873-1930). Fiu al lui Gheorghe Grigore...
Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Lasa un comentariu



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!


[*] Toate campurile sunt obligatorii.
[**] Codul HTML nu este permis.
Sondaj

Cine va câștiga titlul de campioană a Romaniei in 2024?

CS Dinamo Bucuresti
CSM Stiinta Baia Mare
SCM USV Timisoara
CSA Steaua Bucuresti
CS „U” ELBI Cluj
CS Rapid Bucuresti