Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Facebook RSS Rugby.ro Email

SPECIALISTI / Vasile CONSTANTIN: Georgia, o echipa oarecare

Corespondenta din Coimbra - PORTUGALIA
     Am asteptat cu sporita curiozitate acest joc (Portugalia - Georgia 23-27), desfasurat la Lisabona, in 16 februarie, si asta pentru ca vroiam sa vad rivalii nostri de data mai recenta.
     Stim ca doua jocuri nu se aseamana sau ca orice echipa are zile faste si zile nefaste. Din acest motiv, orice apreciere ramane mai mult decat subiectiva.

Surpriza a fost sa vad Georgia, care in prima etapa a Turneului celor 6 Natiuni B devansase Olanda in stil de mare echipa (88-0 si 14 eseuri marcate), luptand din rasputeri sa refaca handicapuri create de o echipa harnica, dar destul de limitata in ceea ce priveste resursele fizice si tehnico-tactice.

Asadar:
     - au primit trei eseuri in situatii ce au revelat slabiciuni grave ale sistemului defensiv; prin noroc au evitat alte doua-trei in care actiunile s-au oprit la cativa metri de but; au beneficiat de o zi slaba a transformerului portughez;

- au marcat un eseu indoielnic (paravan evident la purtator; cu exceptia ultimelor 20 minute, au fost tot timpul in replica la insistentele portughezilor in atac.

Pana spre minutul 60, cand au luat conducerea (23-24) au alergat sa refaca handicapul: 0-12 (min.8), 12-20 (la pauza) si 12-23 (imediat dupa pauza). In acest timp, portughezii, pe langa actiunile ratate de putin la 23-24, au irosit si o penalitate din pozitie favorabila, iar, pe niste ezitari, au permis fructificarea a doua contraatacuri.

La acest tablou putem adauga si alte repere mai obiectiva, astfel:
     - Gramezile ordonate (7-8) au dat castig evident georgienilor, care si-au castigat si pregatit bine baloanele. Ei au mai profitat si de trei ale adversarilor (unul la gramada intoarsa, unul la prabusire si unul la un "inainte" pe recul);

- In margine (17-17), georgienii au pierdut patru baloane (doua nesincronizare, unul pe lansare stramba, unul pe un voleu necontrolat) si au castigat doua de la adversar. In general, pe o replica slaba, am sesizat o nesiguranta ce probabil a condus ca, spre final, sa joace doua repuneri la primul om din aliniament ce a atacat cu efect in 5 metri. Am mai retinut la acest moment slaba aparare in culoarul de 5 m ce a permis adversarului marcarea unui eseu (tragatorul era undeva in aliniament) si recupararea a altor doua baloane necontrolate;

- Lovituri de pedeapsa (17-23), din care georgienii au avut numai in a doua parte 15! Majoritatea au fost jucate la mana, profitand bine de replica intarziata a apararii.

- In jocul treisferturilor, de regula, dupa a doua pasa a urmat tentativa de penetrare (determinata si de presiunea imediata a adversarului). Au beneficiat cu eseu din doua contraatacuri la baloane recuperate din atacul advers ("bâlbâiala" la centri si lipsa de presiune pe lovitura de picior), in care s-au detasat aripile, prin viteza si decizie.

Nu am retinut, in tot jocul, macar o actiune tactica de atac cu lovitura de picior, in ciuda faptului ca a existat constant o accentuata presiune a adversarului la prima perdea;

- Pachetul de inaintare nu s-a destasat in jocul colectiv, dominand si fiind dominat in molurile dinamice; face un bun suport in culoarele apropiate momentelor fixe; a recuperat 3 baloane din grupajul advers. Dar nu am vazut nici-o actiune de atac prelungit in doua-trei faze; a fost 5 penalizari pentru joc incorect in grupaj (balon jucat la sol si aruncat peste grupaj). Cele doua eliminari temporare (pentru impiedicarea jucarii balonului la lovitura de pedeapsa si bascula la prinzator in margine), precum si repetate ramaneri la sol au complectat tabloul unei echipe oarecare asa cum am zis in titlul.

Am dedus (strict dupa acest joc) ca nimic spectaculos nu s-a intamplat in rugbyul din acea parte si ca ascendentul actual fata de noi ni se datoreaza in principal.

Actionand cu un registru tactic limitat si cu un joc neinsotit de responsabilitati ale fiecarui jucator pentru posesia balonului, pentru sustinerea coechipierului si respectarea regulamentului international de joc, nu facem decat sa ajutam promovarea unei echipe rudimentare (!), dar puternic animata de investitiile cu care ne-au precedat.

Sper ca schimbarea conceptiei de joc, cu toate dificultatile de adaptare, va gasi suficiente elemente in a fructifica la nivel international calitatile jucatorilor nostri cu care de atatea ori ne-am glorificat.