Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Facebook RSS Rugby.ro Email

Loturile tuturor echipelor de la IRB Nations Cup, programul transmisiunilor de pe sport.ro in prima etapa

Loturile tuturor echipelor de la IRB Nations Cup, programul transmisiunilor de pe sport.ro in prima etapa

     Cu doar o zi inainte de sosirea echipelor participante la IRB Nations Cup 2007 si cu doar 4 zile inainte de startul turneului va prezentam loturile celor 6 formatii care vor participa la cel mai puternic turneu de rugby din Romania. In plus, aveti programul turneului, programul transmisiunilor de pe sport.ro in prima etapa, cifrele turneului, felul in care se acorda punctele la IRB Nations Cup si schita stadionului National Arcul de Triumf.
IRB NATIONS CUP 2007

Programul turneului

Etapa I 5 iunie

Argentina A - Italia A 15:00
Georgia Namibia 17:00
Emerging Springboks (Africa de Sud A) Romania 19:00

Etapa a II-a 10 iunie

Argentina A - Namibia 15:00
Emerging Springboks (Africa de Sud A) - Georgia 17:00
Italia A Romania 19:00

Etapa a III-a 16 iunie

Italia A - Georgia 15:00
Namibia Romania 17:00
Emerging Springboks (Africa de Sud A) - Argentina A 19:00

Transmisiuni sport.ro (prima etapa)

Marti 5 iunie

Ora 15:00: Argentina A Italia A (DIRECT)
Ora 19:00: Springboks Romania (DIRECT)

Miercuri 6 iunie

Ora 15:00: Georgia Namibia (PREMIERA)

Joi 7 iunie

Ora 11:05: Springboks Romania (reluare)
Ora 14:15: Cup: Argentina A Italia A (reluare)

Loturile echipelor participante

AFRICA DE SUD A (Emerging Springboks)

Pilieri: Andrews Edwin Peter (Western Province), Maku Bandise Grey (Blue Bulls), Van Der Merwe Hendrik Schalk (Golden Lions), Mxoli Sangoni Mpumelelo ( Natal Sharks)

Taloneri: Brits Schalk Burger (Western Province- cap), Constant Ashton (Mpumalanga),

Linia a doua: Steenkamp Jabez Wilhelmus Arnoldu (Blue Bulls), Blignaut Nikolai Shamako (Natal Sharks), Skeate Ross Carson (Western Province), Tyibilika Solomzi (Golden Lions),

Linia a treia: Floors Lucas ( Free State), Joubert Ernst (Golden Lions), Lobberts Hilton (Blue Bulls), Mokuena Jonathan (Free State),

Mijlocas la gramada: Vermaak Jano (Golden Lions), Adams Heinrigh Jaco (Blue Bulls),

Mijlocasi la deschidere: Grant Peter John (Western Province), Bosman Meyer (Free State),

Centri: Barritt Bradley Michael (Natal Sharks), Pretorius Jaco Christiaan (Golden Lions), Delport Marius (Blue Bulls)

Aripi: Chavhanga Tonderai (Western Province), Noble Howard Gerald (Natal Sharks), Ndungane Odwa Nzuzo (Natal Sharks),

Fundasi: Fortuin Bevin Andre (Free State), Ludik Louis (Golden Lions)

Staff

De Villiers Peter Thomas antrenor
Paarwater Jerome Joel antrenor secund
Maimane Malome Peter manager
Hector Wayne George fizioterapeut
Kohler Ryan Maxwell Newton doctor
Roux Chean analist

ARGENTINA A

Pilieri: Cardinalli Pablo Federico (Bourgoin) , Gomez Kodela Francisco (Belgrano Athletic), Rodriguez Planez Eduardo (Lyon), LECOT Francisco (Regatas Bella Vista),

Taloner: Caratti Javier (Alumni), Cortese Matias: (Northampton)

Linia a doua: Bouza Pablo (Leeds), Aranguren Felipe (C.U.B.A), Arocena Jaime (Alumni), Stuart Diego Miguel (C.A.S.I.),

Linia a treia: Sanz Santiago (C.A.S.I), de Achaval Miguel (Alumini), Fessia Genaro (Cordoba Athletic), Petrilli Augusto ( Bourgoin)

Mijlocasi la gramada: Lalanne Alfredo ( S.I.C), Lopez Fleming Lucio (Edinburgh)

Mijlocasi la deschidere: Fernandez Miranda Juan (Hindu), Fernandez Santiago (Hindu)

Centri: Ascarate Gabriel (Natacion y Gimnasia), Camacho Gonzalo (Buenos Aires),

Aripi: Amelong Federico (Jockey Club), Gomez CORA Pablo (Lomas Athletic), Merello Francisco (Regatas Bella Vista)

Fundasi: Gauthier Juan Ignacio (Hindu), Miralles Roman (Duendes), Stortoni Bernardo (Bristol)

Staff

Noriega Patricio: manager, 36 ani

Phelan Santiago : antrenor, 32 ani

Orengo Jose: antrenor, 31 ani

Botto Guillermo: medic, 44 ani

Toro Nasrala: fizioterapeut, 44 ani

Chagra Roberto: preparator fizic, 23 ani

ROMANIA

Pilieri: Cezar Popescu (Agen), Balan Bogdan (Montauban), Ion Paulica (Steaua), Petrisor Toderasc (Brive)

Taloneri: Razvan Mavrodin (Pau), Marius Tincu (Perpignan)

Linia a doua: Valentin Poparlan (Dinamo), Cristian Petre (Brive), Augustin Petrichei (Beziers)

Linia a treia: Florin Corodeanu (Grenoble), Valentin Ursache (Arad), Stelian Burcea (Dinamo), Cosmin Ratiu (Dinamo), Alex Tudori (Dinamo)

Mijlocas la gramada: Valentin Calafateanu (Dinamo), Lucian Sirbu (Metro Racing)

Mijlocasi la deschidere: Ionut Tofan (Limoges), Ionut Dimofte (Arad)

Centri: Catalin Dascalu (Steaua), Csaba Gal (Steaua), Dan Vlad (Steaua)

Aripi: Catalin Fercu (Arad), Ioan Teodorescu (Arad), Gabriel Brezoianu (Metro Racing)

Fundasi: Iulian Dumitras (Pau), Florin Vlaicu (Steaua)

Staff

Manager general: Robert Antonin
Antrenori: Daniel Santamans si George Sava
Consultanti tehnici: Phillippe Berot si Olivier Saisset
Preparator fizic: Dan Badea
Antrenor federal: Daniel Mitrea
Medic: Alin Popescu
Kineto: Adrian Neacsu

Italia A

Pilieri: Alessio Battisti (Almaviva Ur Capitolina), Lorenzo Cittadini (Cammi Calvisano), Luigi Milani (Arix Viadana), Michele Rizzo (Carrera Petrarca Padova)

Taloneri: Luigi Ferraro (Arix Viadana), Leonardo Ghiraldini (Cammi Calvisano)

Linia a II-a: Jaco Ersamus (Arix Viadana), Antonio Pavanello (Benetton Treviso), Mario Vella (Arix Viadana)

Linia a III-a: Aldo Birchall (Arix Viadana), David Dal Maso (Cammi Calvisano), Paul Derbyshire (Rolly Gran Parma), Enrico Pavanello (Benetton Treviso), Aaron Persico (Cammi Calvisano)

Mijlocasi la gramada: Nicola Leonardi (Carrera Petrarca Padova), Pino Patelli (Cammi Calvisano)

Mijlocasi la deschidere: Paolo Buso (Cammi Calvisano), Andrea Marcato (Benetton Treviso), Luciano Orquera (Brive)

Centri: Matteo Barbini (Benetton Treviso), Alessio Galante (Rolly Gran Parma), Walter Pozzebon (Bristol Rugby), Marco Rosa (Infinito L'Aquila)

Aripi: Ludovico Nitoglia (Cammi Calvisano), Michele Sepe (Almaviva Ur Capitolina)

Fundas: Samuele Pace (Arix Viadana)

Staff

Antrenor: Mario Zanato

Georgia

Pilieri: Jgenti George (Clermont Auvergne), Khinchagashvili David (Bourgoin), Kuparadze Elizbar (Aubennais), Magrakvelidze Mamuka (Metro Racing),

Taloneri: Chkonia Irakli (Clermont Auvergne), Dadunashvili David (Massy), Natriashvili Irakli (Farul Constanta)

Linia a doua: Datunashvili Levan (Montlucon), Didebulidze Viktor (Massy), Mchedlishvili Zurab (Domont)

Linia a treia: Chkaidze Giorgi (Massy), Maisuradze Ilia (Nantes), Maisuradze Zviad (Lokomotive), Urushadze Rati (Nice), Sutiashvili Shalva (Andorra)

Mijlocasi la gramada: Abuseridze Irakli (Orleans), Kacharava David (Nantes),

Mijlocasi la deschidere: Barkalaia Otar ( Figeac), Kvirikashvili Merab (Pau), Samkharadze Bidzina (Farul Constanta)

Centri: Gigauri Revaz (Montlucon), Urjukashvili Malkhaz (Cannes)

Aripi: Elsohvili Otar (Arras), Khamashuridze Besiki (Cannes), Shkinin Giorgi (Blois)

Fundas: Gurgenidze Davit (Blois)

STAFF

Zedginidze Ilia: manager

Cheishvili Malkhaz: antrenor

Chavleishvili David: antrenor

Narimanashvili Paata: antrenor

Broncan Henry: consultant tehnic

Foulquier Nicolas: preparator fizic

Abramishvili Abesalom: medic

NAMIBIA

Pilieri: Du Toit Jane (Boland Rugby), Lensing Gideon (Natal Sharks), Redelinghuys Jonny (Kimberley Tech), Visser Marius (Border Rugby)

Taloner: Bardenhorst Scheepers (Sharks), Horn Hugo (Border Rugby),

Linia a doua: Esterhuise Nico (Maties RC), Kazombiaze Uakazuvaka (Western Suburbs), Senekal Heino (Cardiff Blues),

Linia a treia: Burger Jacques (Kimberley Tech), Du Plessis Tinus (Maties RC), Lindvelt Herman (United R.C), Nieuwenhuis Jacques (Falcons Rugby), Duvenhage Jan Hendrik (Wanderers RC), Van Lill Jurgens (Wanderers RC)

Mijlocas la gramada: Jantjies Eugene (Western Suburbs), Rossow Pieter (Wanderers RC)

Mijlocasi la deschidere: Van der Westhuizen Justinus (Wanderers RC),

Centri: Botes Lu-wayne (JHB University), Grobler du Preez (United Rugby Club), Powell Corne (Wanderers RC), Witbooi Ryan (Western Suburbs)

Aripi: Africa Melrick (Reho Falcons), Bock Heini (Reho Falcons), Du Rand Stefan (Wanderers RC)

Fundasi: Losper Tertius Claude (Western Suburbs)

Staff

Husselman Dawid: antrenor,
Jansen Van Rosburg Petrie: medic
Retief Jacqueline: kinetoterapeut
Ferreira Corne: fizio

Cifrele IRB Nations Cup 2007

100 de hectolitri de bere Stejar vor fi adusi in fiecare zi la Stadionul National Arcul de Triumf

19.000 de litri de apa vor consuma cele 6 echipe pe perioada turneului

42 de ziaristi s-au acreditat la IRB Nations Cup 2007

420 kg de gheata vor consuma pe zi echipele de la turneu

2.800 de spectatori vor putea asista zilnic la meciurile turneului

198 de jucatori si oficiali vor avea delegatiile celor 6 echipe

200 de oameni vor fi prezenti la receptia oficiala din 6 iunie, la Primaria Sectorului 1

140 de kilograme are cel mai greu jucator al competitiei, pilierul namibian Marius Visser

1.61 metri are cel mai scund jucator, tot un namibian, Heini Bock

36 de ani au cei mai varstnici jucatori din turneu: georgienii Viktor Didebulidze si Zurab Mchedlishvili

62 de selectii are romanul Gabriel Brezoainu, cel mai selectionat jucator al turneului

1665 de kilograme are cea mai grea inaintare, a Namibiei

6 terenuri de antrenament vor fi la dispozitia echipelor participante: Arcul de Triumf 2, Arcul de Triumf 3, Dinamo, Olimpia, Agronomie si Academia de Politie

5.800 de bilete s-au tiparit pentru IRB Nations Cup

115 camere de hotel ocupa cele 6 echipe pe perioada sederii in Bucuresti

12 ore de meciuri insumeaza cele 9 partide ale IRB Nations Cup

30 de grade va fi temperatura medie anuntata pentru urmatoarele doua saptamani

Cum se acorda punctele

Pentru o victorie, fiecare formatie va lua 4 puncte
Pentru egal se vor da 2 puncte.
O echipa poate lua 1 punct bonus daca marcheaza 4 sau mai mult de 4 eseuri,
O echipa poate lua 1 punct bonus daca pierde la 7 puncte
Astfel, se pot lua 2 puncte bonus, cumulate, de catre o echipa care pierde, dar la 7 ori mai putin de 7 puncte si inscrie si 4 eseuri.

Sistemul de disputare va fi gen turneu. Formatiile vor juca asa cum a fost stabilit programul initial, iar la final se face un clasament general. Echipa de pe primul loc va fi declarata castigatoare. Daca doua echipe vor fi la egalitate de puncte, urmatoarele criterii de departajare vor fi: punctaverajul (diferenta intre punctele marcate si cele primite), esaverajul (diferenta intre eseurile marcate si cele primite), numarul de puncte marcate ori numarul de eseuri marcate.

Biletele se vand la sediul FRR

"SCHITA STADIONULUI NATIONAL ARCUL DE TRIUMF"
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Cat de utila va este aceasta informatie? Noteaza folosind stelele

Rating:

Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Articole similare

Castigatorii Turneului celor 6 Natiuni, vor cuceri un trofeu nou la finala din 21 Martie.
29 Ian. 2015

Castigatorii Turneului celor 6 Natiuni, vor cuceri un trofeu nou la finala din 21 Martie.

Noul trofeu este desenat si realizat de catre unul dintre cei mai mari bijutieri in argint, Thomas Lyte. Acesta este doar al doilea model de trofeu , din 1883 pana astazi, dedicat celui mai mare...
Weekend plin de rugby: Meciurile test in care echipele isi testeaza angrenajul pentru Cupa Mondiala.
07 Nov. 2014

Weekend plin de rugby: Meciurile test in care echipele isi testeaza angrenajul pentru Cupa Mondiala.

Sambata, 8 noiembrie, Noua Zeelanda va testa forta Angliei pe Twickenham. Tot atunci, Fiji incearca sa obtina prima victorie din 8 incercari, iar Philipe Saint-Andre stie ca nu isi poate permite asta...
Cronica etapei a 6-a din Aviva Premiership
25 Oct. 2013

Cronica etapei a 6-a din Aviva Premiership

O noua etapa interesanta se va desfasura in acest weekend in Aviva Premiership. Balul il va deschide Bath, in aceasta seara jucand contra celor de la Gloucester, urmanda ca duminica, in incheiere sa...
Rugby-ul din Romania prea scump pentru televiuziunile noastre
19 Oct. 2013

Rugby-ul din Romania prea scump pentru televiuziunile noastre

"Lupii Bucuresti" joaca astazi cea de-a doua partida din grupele Amlin Challenge Cup 2013 si spre dezamagirea fanilor din Romania, nici aceasta partida nu va fi transmisa la TV. 
Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Lasa un comentariu



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!


[*] Toate campurile sunt obligatorii.
[**] Codul HTML nu este permis.
SUPERLIGA LA RUGBY 2016
1 Timisoara Saracens 40
2 CSA Steaua Bucuresti 48
3 CSM Stiinta Baia Mare 44
4 CS Dinamo Bucuresti 20
5 CS Politehnica Iasi 12
6 CS Universitatea Cluj 9
7 CSM Olimpia Bucuresti 13
DIVIZIA NATIONALA 2016
1 CS Stiinta Petrosani
2 CS Navodari
3 RCM Galati
4 CS Poli Unirea Iasi
5 Rugby Club Barlad
6 CSM Bucovina Suceava
7 RC Stejarul Buzau
Sondaj

Cine va fi campioana Romaniei?

1. Timisoara
2. Baia Mare
3. Steaua
4. CSM Bucuresti