Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Facebook RSS Rugby.ro Email

EDITORIAL: Spiritul olimpic

De-abia intrat in pauza competitionala, rugbyul romanesc trece printr-o perioada de framantari, apele incercand sa revina intr-o matca fireasca, singura care ne poate duce spre progres. Numirea noului secretar general al FRR, domnul Jean Garabet - om cu vechi state in domeniul manageriatului sportiv si fost rugbyst, va insemna, sper, inca un pas in reconstructia rugbyului romanesc. Ca un pom cu multe crengi uscate, iubitul nostru sport cu balonul oval are nevoie, mai mult ca oricand, de o ampla operatiune prin care sa se elimine omizile (din ce in ce mai multe) si sa se lepede de crengile care il tin pe loc, secatuindu-l de vlaga.
     In acest an olimpic, meciul Australia - Noua Zeelanda, disputat la Sydney, a fost cea mai buna propaganda pentru acceptarea rugbyului printre sporturile Olimpiadei. Nu mai putin de 110.000 spectatori, un meci fantastic si senzationale rasturnari de scor, adica reteta unui spectacol total, l-au convins, cred, pe presedintele CIO ca rugbyul este un fenomen social si ca trebuie sa fie alaturi de flacara olimpica.
     La peste 10.000 km departare de Sydney, la Gura Humorului, cu ocazia celei de-a treia editii a turneului "Memorialul Constantin Macovei", spiritul olimpic a fost si el prezent. Renuntandu-se la arbitri (pentru jocurile de copii), meciurile turneului au fost arbitrate de cei doi antrenori, fiecare cate o repriza. Si parca pentru a demonstra ca inca nu e totul pierdut, Ciprian Popa, unul din cei doi antrenori de la CSS Barlad, nu s-a sfiit sa fluiere o incercare impotriva echipei sale, in ultimul minut de joc. CSS Barlad a pierdut meciul la limita, dar antrenorul si-a castigat respectul tuturor. Noua antrenori din zece ar fi descoperit o infractiune in fazele premergatoare eseului (si poate ca au fost). Al zecelea, domnul Cirpian Popa, a lasat jocul sa continue firesc. Era doar un meci de copii, niste copii care se bucurau de fiecare secunda petrecuta pe gazon. Prin gestul sau, barladeanul mi-a dovedit ca inca se mai poate. Esential este sa ne unim cu totii fortele si sa urnim din mocirla caruta rugbyului romanesc. Altfel, s-ar putea ca noroiul sa se usuce si, in acelasi timp, sa se piarda si ultimul firicel de viata care mai exista in trupul rugbyului nostru.