Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Facebook RSS Rugby.ro Email

Anglia ? Noua Zeelanda si Irlanda ? Australia, meciuri test de marca sambata in Europa

Anglia ? Noua Zeelanda si Irlanda ? Australia, meciuri test de marca sambata in Europa

     Sambata aceasta avem, pe langa partida Romania – Canada, si alte meciuri test cat se poate de interesante in Europa. In primul rand, pe Twickenham se joaca Anglia – Noua Zeelanda, meci de care pe care, si plin de orgolii. Va fi o inclestare care se anunta de pe acum de efect, mai ales dupa ce englezii au zdrobit cu inaintarea galonata Australie saptamana trecuta, iar Zeelanda a trecut pana acum la scor de Irlanda si Tara Galilor. O alta disputa care se anunta interesanta va fi cea dintre Irlanda si Australia, ambele formatii fiind cu orgoliul ranit dupa infrangerile din ultima vreme. Nici Italia – Argentina nu se este de ignorat, la fel cum Tara Galilor spera sa aiba o sansa in fata Africii de Sud. Franta joaca acasa cu Tonga, iar acest meci va putea fi vazut in direct pe France2, de la ora 15:50, ora Romaniei. Si Portugalia, adversara noastra din CEN, joaca sambata, acasa cu Fiji.
     MECIURILE TEST ALE SFARSITULUI DE AN
    
     5 Noiembrie 2005
    
     Franta
– Australia 26-16 (10-9)
    
     Franta: 15 Julien Laharrague - 14 Aurelien Rougerie, 13 Florian Fritz (Thomas Castaignede, 63), 12 Yannick Jauzion, 11 Cedric Heymans - 10 Frederic Michalak (Yann Delaigue, 46) , 9 Jean-Baptiste Elissalde - 7 Thomas Lievremont (Sebastien Chabal, 75), 8 Remy Martin, 6 Yannick Nyanga - 5 Jeroτme Thion, 4 Fabien Pelous (Lionel Nallet, 67) - 3 Pieter de Villiers, 2 Dimitri Szarzewski (Sebastien Bruno, 60), 1 Olivier Milloud (Sylvain Marconnet, 68).
     Australia: 15 Chris Latham - 14 Wendell Sailor, 13 Lote Tuqiri (Lloyd Johansson, 59), 12 Morgan Turinui, 11 Mat Rogers - 10 Matt Giteau (Drew Mitchell, 63), 9 George Gregan (Chris Whitaker, 74) - 7 Phil Waugh, 8 George Smith, 6 Rocky Elsom (John Roe, 60) - 5 Nathan Sharpe, 4 Mark Chisholm (Hugh McMeniman, 63) - 3 Al Baxter, 2 Brendan Cannon (Stephen Moore, 59), 1 Matt Dunning (Greg Holmes, 80).
     Au marcat: Heymans, 1e, Martin, 1e, Elissalde, 2t, 3lp, Michalak, 1lp, respectiv Mitchell, 1e, Rogers, 1t, 3lp
     Central: Paul Honiss (Noua Zeelanda)
     Marginasi: Kelvin Deaker, Lyndon Bray (ambii Noua Zeelanda)
     Arbitru video: Bryce Lawrence (Noua Zeelanda)
    
     Argentina - Africa de Sud 23-34 (20-16)
    
     Argentina: 15 Juan Martin Hernandez - 14 Lucas Borges, 13 Federico Martin Aramburu, 12 Manuel Contepomi, 11 Francisco Leonelli - 10 Felipe Contepomi, 9 Agustin Pichot (capt) - 7 Agustin Durand, 8 Gonzalo Longo, 6 Juan Manuel Leguizamon - 5 Pablo Bouza, 4 Ignacio Fernandez Lobbe - 3 Omar Hasan, 2 Mario Ledesma, 1 Rodrigo Roncero.
     Rezerve: 16 Eusebio Guinazu, 17 Martνn Scelzo, 18 Manuel Carizza, 19 Martin Schusterman, 20 Nicolas Fernandez Miranda, 21 Federico Todeschini, 22 Bernardo Stortoni.
     Africa de Sud: 15 Percy Montgomery - 14 Conrad Jantjes, 13 Jaque Fourie, 12 Jean de Villiers, 11 Bryan Habana - 10 Andre Pretorius, 9 Bolla Conradie - 7 Juan Smith, 8 Jacques Cronje, 6 Solly Tyibilika - 5 Victor Matfield, 4 Bakkies Botha - 3 CJ van der Linde, 2 John Smit (capt), 1 Os du Randt.
     Rezerve: 16 Hanyani Shimange, 17 Eddie Andrews, 18 Albert van den Berg, 19 Schalk Burger, 20 Michael Claassens, 21 De Wet Barry, 22 Brent Russell.
     Au marcat: Durand, 1e, Leonelli, 1e, M Contepomi, 1e, F Contepomi, 1t, 2lp, respectiv Montgomery, 1e, 2t, 3lp, Fourie, 1e, Smith, 1e, Pretorius, 1lp, Conradie, 1dg.
     Cartonas galben: Jean de Villiers
     Central: Tony Spreadbury (Anglia)
     Marginasi: George Ayoub, Brett Bowden (ambii Australia)
     Arbitru video: Eric Darriere (Franta)
    
     Tara Galilor - Noua Zeelanda 3-41 (3-13)
    
     Tara Galilor: 15 Gareth Thomas (Lee Byrne, 52) - 14 Kevin Morgan, 13 Mark Taylor, 12 Ceri Sweeney (Nicky Robinson, 68), 11 Shane Williams - 10 Stephen Jones, 9 Mike Phillips (Gareth Cooper, 49) - 7 Colin Charvis (Robin Sowden-Taylor, 68), 8 Michael Owen, 6 Jonathan Thomas - 5 Robert Sidoli, 4 Brent Cockbain (Luke Charteris, 61) - 3 Adam Jones (Chris Horsman, 45), 2 Mefin Davies (Rhys Thomas, 61), 1 Duncan Jones.
     Noua Zeelanda: 15 Mils Muliaina (Leon MacDonald, 72) - 14 Rico Gear, 13 Conrad Smith, 12 Tana Umaga (Ma'a Nonu, 68), 11 Joe Rokocoko - 10 Dan Carter, 9 Byron Kelleher (Jimmy Cowan, 68) - 7 Chris Masoe (Richie McCaw, 68), 8 Rodney So'oialo, 6 Jerry Collins - 5 James Ryan (Angus Macdonald, 65), 4 Chris Jack - 3 Carl Hayman, 2 Anton Oliver (Andrew Hore, 65), 1 Neemia Tialata (Tony Woodcock, 51).
     Au marcat: Gear, 3e, Carter, 2e, 5t, 2lp, respectiv S. Jones, 1lp
     Central: Chris White (Anglia)
     Marginasi: Jonathan Kaplan (Africa de Sud), Matt Goddard (Australia)
     Arbitru video: Scott Young (Australia)
    
     Japonia – Spania 44-29
    
     11 Noiembrie 2005
    
     Tara Galilor
– Fiji 11-10 (0-7)
    
     Tara Galilor: 15 Lee Byrne (Llanelli Scarlets) - 14 Kevin Morgan (Newport-Gwent Dragons), 13 Matthew Watkins (Llanelli Scarlets), 12 Sonny Parker (Ospreys), 11 Shane Williams (Ospreys) - 10 Nicky Robinson (Cardiff Blues), 9 Gareth Cooper (Newport-Gwent Dragons) - 7 Martyn Williams (Cardiff Blues), 8 Michael Owen (Newport Gwent Dragons, capt), 6 Dafydd Jones (Llanelli Scarlets) - 5 Luke Charteris (Newport-Gwent Dragons), 4 Brent Cockbain (Ospreys) - 3 Chris Horsman (Worcester Warriors), 2 Rhys Thomas (Cardiff Blues), 1 John Yapp (Cardiff Blues).
     Rezerve: 16 Huw Bennett (Ospreys), 17 Adam Jones (Ospreys), 18 Ian Gough (Newport-Gwent Dragons), 19 Alix Popham (Llanelli Scarlets), 20 Robin Sowden-Taylor (Cardiff Blues), 21 Michael Phillips (Cardiff Blues), 22 Ceri Sweeney (Newport-Gwent Dragons).
     Fiji: 15 Norman Ligairi (Secom, Japonia) - 14 Mosese Luveitasau (Naitasiri), 13 Epeli Ruivadra (World, Japonia), 12 Julian Vulakoro (Suva), 11 Sireli Bobo (Biarritz, Franta) - 10 Seremaia Bai (Secom, Japonia), 9 Mosese Rauluni (capt, Saracens, Anglia) - 7 Aca Ratuva (Agen, Franta), 8 Sisa Koyamaibole (Taranaki, NZ), 6 Alifereti Doviverata (Yamaha, Japonia) - 5 Isoa Domolailai (Northland, NZ), 4 Ifereimi Rawaqa (World, Japonia) - 3 Apisai Nagi (Lautoka), 2 Sunia Koto (Ovalau), 1 Josese Bale (St Nazaire, Franta).
     Rezerve: 16 Bill Gadolo (Suva), 17 Jiko Matawalu (Nadroga), 18 Kele Leawere (Nadroga), 19 Kiniviliame Salabogi (Nadroga), 20 Mosese Volavola (Nadroga), 21 Aporosa Vata (Ovalau), 22 Kameli Ratuvou (Tailevu).
     Au marcat: Owen, 1e, Robinson, 1lp, 1dg, respectiv Rawaqa, 1e, Vulakoro, 1t, Bai, 1dg.
     Central: Lyndon Bray (Noua Zeelanda)
     Marginasi: Rob Dickson, Wayne Barnes (Anglia)
     Arbitru video: Christophe Berdos (Franta)
    
     12 Noiembrie 2005
    
     Irlanda - Noua Zeelanda 7-45 (0-25)
    
     Irlanda: 15 Geordan Murphy - 14 Tommy Bowe, 13 Gordon D'Arcy, 12 Shane Horgan, 11 Anthony Horgan - 10 Ronan O'Gara (David Humphreys, ‘75), 9 Peter Stringer - 7 Johnny O'Connor, 8 Denis Leamy, 6 Simon Easterby - 5 Malcolm O'Kelly (Matt McCullough, ‘65), 4 Donncha O'Callaghan - 3 John Hayes (Simon Best, ‘65), 2 Shane Byrne (Neil Best, ‘76), 1 Marcus Horan.
     Noua Zeelanda: 15 Leon MacDonald - 14 Doug Howlett, 13 Ma'a Nonu, 12 Aaaron Mauger, 11 Sitiveni Sivivatu - 10 Nick Evans, 9 Piri Weepu (Jimmy Cowan, ‘65) - 7 Richie McCaw, 8 Mose Tuiali'i, 6 Sione Lauaki - 5 Ali Williams, 4 Jason Eaton - 3 John Afoa, 2 Keven Mealamu (Andrew Hore, ‘65), 1 Tony Woodcock (Saimone Taumoepeau, ‘65).
     Au marcat: Horan, 1e, Humphreys, 1t, respectiv Sivivatu, 2e, Weepu, 1e, Howlett, 2e, Evans, 4t, 4lp.
     Central: Jonathan Kaplan (Africa de Sud)
     Marginasi: Stuart Dickinson (Australia), Malcolm Changleng
     Arbitru video: Roy Maybank (Anglia)
    
     Scotia – Argentina 19-23 (13-6)
    
     Scotia: 15 Chris Paterson - 14 Rory Lamont, 13 Marcus Di Rollo, 12 Andy Henderson, 11 Sean Lamont - 10 Dan Parks, 9 Mike Blair - 7 Allister Hogg, 8 Simon Taylor, 6 Jason White (capt), 5 Scott Murray, 4. Craig Hamilton – 3. Bruce Douglas, 2. Dougie Hall, 1. Gavin Herr.
     Rezerve: 16 Scott Lawson, 17 Craig Smith, 18 Allan Jacobsen, 19 Alastair Kellock, 20 Kelly Bown, 21. Chris Cusiter, 22. Hugo Southwell.
     Argentina: 15 Juan Martin Hernandez - 14 Federico Martin Aramburu, 13 Manuel Contepomi, 12 Felipe Contepomi, 11 Francisco Leonelli - 10 Federico Todeschini, 9 Agustin Pichot (capt) - 7 Martin Schusterman, 8 Juan Fernandez Lobbe, 6 Martin Alberto Durand - 5 Pablo Bouza, 4 Ignacio Fernandez Lobbe - 3 Omar Hasan, 2 Mario Ledesma, 1 Rodrigo Roncero.
     Rezerve: 16. Martin Scelzo, 17 Eusebio Guinazu, 18 Manuel Carizza, 19 Juan Manuel Leguizamon, 20 Nicolas Fernandez-Miranda, 21 Lucas Borges, 22. Bernardon Mario Stortoni.
     Au marcat: Parks, 1e, 1dg, Paterson, 1t, 3lp, respectiv Leonelli, 1e, 1ep, Todeschini, 2t, 3lp.
     Cartonas galben: Simon Taylor (‘65).
     Central: Kelvin Deaker (Noua Zeelanda)
     Marginasi: Nigel Whitehouse, Eric Darrieere (Franta)
     Arbitru video: Carlo Damasco (Italia)
    
     Anglia – Australia 26-16 (10-6)
    
     Anglia: 15 Josh Lewsey - 14 Mark Cueto (Mark van Gisbergen, ‘15), 13 Jamie Noon, 12 Mike Tindall, 11 Ben Cohen - 10 Charlie Hodgson (Olly Barkley, ‘57), 9 Matt Dawson - 7 Lewis Moody, 8 Martin Corry, 6 Pat Sanderson - 5 Danny Grewcock, 4 Steve Borthwick - 3 Phil Vickery, 2 Steve Thompson, 1 Andrew Sheridan.
     Australia: 15 Chris Latham (Matt Giteau, ‘40-45) - 14 Mark Gerrard (Matt Giteau, 70), 13 Lote Tuqiri, 12 Morgan Turinui (Lloyd Johansson, 73), 11 Drew Mitchell - 10 Mat Rogers, 9 George Gregan (Chris Whitaker, 65) - 7 Phil Waugh, 8 George Smith (Scott Fava, ‘77), 6 John Roe - 5 Nathan Sharpe (Mark Chisholm, ‘46), 4 Hugh McMeniman - 3 Al Baxter (Greg Holmes, ‘69-79), 2 Brendan Cannon, 1 Matt Dunning (Tatafu Polota-Nau, ‘69).
     Au marcat: Cohen, 1e, Cueto, 1e, Hodgson, 1t, 2lp, 1dg, Barkley, 1t, 1lp, respectiv Mitchell, 1e, Rogers, 1t, 3lp.
     Cartonase galbene: Moody (’15), respectiv Gregan (’25), Baxter (’69).
     Central: Joel Jutge (Franta)
     Marginasi: Alain Rolland, Alan Lewis (ambii Irlanda)
     Arbitru video: Simon McDowell (Irlanda)
    
     Franta – Canada 50-6 (25-3)
    
     Franta: 15 Thomas Castaignede - 14 Aurelien Rougerie - 13 David Marty, 12 Yannick Jauzion, 11 Cedric Heymans - 10 Frederic Michalak, 9 Dimitri Yachvili - 7 Thomas Lievremont, 8 Remy Martin, 6 Julien Bonnaire - 5 Jerome Thion (capt), 4 Lionel Nallet - 3 Pieter De Villiers, 2 Sebastien Bruno, 1 Sylvain Marconnet.
     Rezerve: 16 Raphael Ibanez, 17 Olivier Milloud, 18 Gregory Lamboley, 19 Yannick Nyanga, 20. Pierre Mignoni, 21. Yann Delaigue, 22. Julien Laharrague.
     Canada: 15 Derek Daypuck - 14 Mike Pyke, 13 Ryan Smith, 12 John Cannon, 11 Brodie Henderson - 10 Ed Fairhurst, 9 Morgan Williams - 7 Aaron Carpenter, 8 Stan McKeen, 6 Mike Webb - 5 Mike James (capt) - 4 Jamie Cudmore, 3 Garth Cooke, 2 Aaron Abrams, 1 Kevin Tkachuk.
     Rezerve: 16 Mark Lawson, 17 Casey Dunning, 18 Forrest Gainer, 19 Josh Jackson,, 20. Adam Kleeberger, 21. Matt Weingart, 22. Ryan McWhinney.
     Au marcat: Bonnaire, 2e, Michalack, 1e, 1t, 1lp, Marty, 1e, Castaignede, 1e, Bruno, 1e, Mignoni, 1e, Yachvili, 2t, 2lp, respectiv Webb, 1lp, Daypuck, 1lp.
     Cartonase galbene: McKeen (’21), Cudmore (’63).
     Central: Bryce Lawrence (Noua Zeelanda)
     Marginasi: Paul Honiss (Noua Zeelanda), Daniel Jabase (Argentina)
     Arbitru video: Huw Watkins
    
     Italia – Tonga 48-0 (21-0)
    
     Italia: 15 Ezio Galon - 14 Mirco Bergamasco, 13 Gonzalo Canale (Pablo Canavosio, ‘67), 12 Cristian Stoica, 11 Ludovico Nitoglia (Maurizio Zaffiri, ‘75) - 10 Ramiro Pez, 9 Paul Griffen - 7 Aaron Persico (Luciano Orquera, ‘75), 8 Josh Sole, 6 Sergio Parisse (Alessandro Zanni, ‘62) - 5 Marco Bortolami, 4 Carlo Del Fava (Valerio Bernabo, ‘41) - 3 Carlos Nieto, 2 Carlo Festuccia (Fabio Ongaro, ’72), 1. Andrea Lo Cicero (Matias Aguero, ’62).
     Tonga: 15 Sila Va'enuku - 14 Suka Hufanga, 13 Sione Tu'ipulotu, 12 Andrew Mailei, 11 Salesi Finau (Keni Filisau, ‘74) - 10 Fangatapu Apikotoa (Elisi Vunipola, ‘75), 9 Soane Havea - 7 Viliami Vaki, 8 Chris Halaufia, 6 Ma'ama Molitika (Ueleni Fono, ‘68) - 5 Milton Ngauamo (Fakataha Molitika, 75), 4 Inoke Afeaki - 3 Tonga Lea'aetoa (Peni Fakalelu, ‘56), 2 Ifalemi Taufaka (Viliami Maasi, ‘75), 1 Soane Tongahuika.
     Au marcat: Bortolami, 2e, Mi. Bergamasco, 2e, Sole, 2e, Canale, 1e, Pez, 5t, 1lp.
     Cartonas galben: Hufanga (’58).
     Central: Matt Goddard (Australia)
     Marginasi: Scott Young (Australia), Andrew Small (Anglia)
     Arbitru video: Nigel Owens
    
     19 Noiembrie 2005
    
     Anglia - Noua Zeelanda
, in Londra – ora 16:30, in direct pe Sky Sports2
    
     Central: Alan Lewis (Irlanda)
     Marginasi: Joel Jutge, Craig Joubert (Africa de Sud)
     Arbitru video: Malcolm Changleng
    
     Franta – Tonga, in Toulouse – in direct pe France2, ora 15:50
    
     Central: Rob Dickson
     Marginasi: Mark Lawrence (Africa de Sud), Giulio De Santis (Italia)
     Arbitru video: Wayne Barnes (Anglia)
    
     Irlanda – Australia, in Dublin
    
     Central: Chris White (Anglia)
     Marginasi: Tony Spreadbury (Anglia), Tappe Henning (Africa de Sud)
     Arbitru video: Huw Watkins
    
     Tara Galilor - Africa de Sud, in Cardiff
    
     Central: Stuart Dickinson (Australia)
     Marginasi: Dave Pearson (Anglia), Bryce Lawrence (Noua Zeelanda)
     Arbitru video: Roy Maybank (Anglia)
    
     Italia – Argentina, in Genoa
    
     Central: Nigel Whitehouse
     Marginasi: Nigel Owens, James Jones
     Arbitru video: Eric Darriere (Franta)
    
     Romania – Canada, la Bucuresti
    
     Central: Didier Mene
     Marginasi: Jean Claude Bes, Eric Chabowski (toti din Franta)
    
     Portugalia – Fiji
    
     20 Noiembrie 2005
    
     Scotland – Samoa
, in Edinburgh
    
     Central: Alain Rolland (Irlanda)
     Marginasi: Donal Courtney (Irlanda), Christophe Berdos (Franta)
     Arbitru video: Simon McDowell (Irlanda)
    
     26 Noiembrie 2005
    
     Franta - Africa de Sud
, in Paris
    
     Central: Scott Young (Australia)
     Marginasi: Alain Rolland, Alan Lewis (ambii Irlanda)
     Arbitru video: Roy Maybank (Anglia)
    
     Anglia – Samoa, in Londra – ora 16:30, in direct pe Sky Sports2
    
     Central: Mark Lawrence (Africa de Sud)
     Marginasi: Rob Dickson, Malcolm Changleng
     Arbitru video: Craig Joubert (Africa de Sud)
    
     Irlanda – Romania, in Dublin
    
     Central: Andrew Cole (Australia)
     Marginasi: Nigel Whitehouse, Peter Allen (Scotland)
     Arbitru video: Huw Watkins
    
     Tara Galilor – Australia, in Cardiff
    
     Central: Tony Spreadbury (Anglia)
     Marginasi: Dave Pearson (Anglia), Simon McDowell (Irlanda)
     Arbitru video: Carlo Damasco (Italia)
    
     Italia – Fiji, in Milan
    
     Central: Tappe Henning (Africa de Sud)
     Marginasi: Joel Jutge (Franta), Daniel Jabase (Argentina)
     Arbitru video: Eric Darriere (Franta)
    
     Scotia - Noua Zeelanda, in Edinburgh
    
     Central: Donal Courtney (Irlanda)
     Marginasi: Chris White (Anglia), George Clancy (Irlanda)
     Arbitru video: Christophe Berdos (Franta)
    
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Cat de utila va este aceasta informatie? Noteaza folosind stelele

Rating:

Nota: 5 din 5 - 1 vot.

Articole similare

S-au stabilit calificatele in play-off-ul Top 14
06 Iun. 2016

S-au stabilit calificatele in play-off-ul Top 14

Duminica seara a avut loc ultima etapa a campionatului francez de rugby, Top 14. Conform regulamentelor Federatiei Franceze de Rugby, toate meciurile s-au disputat la aceeasi ora, una contestata de...
Bayonne a revenit in Top 14
05 Iun. 2016

Bayonne a revenit in Top 14

Celebra echipa basca Bayonne a revenit pe prima scena a rugby-ului francez, Top 14, dupa victoria repurtata in finala barajului Pro D2, 21-16 cu Aurillac. Jocul a fost unul desfasurat dupa un tipar...
Anglia a invins clar Tara Galilor
30 Mai 2016

Anglia a invins clar Tara Galilor

Echipa nationala de rugby a Angliei a invins intr-un meci test selectionata Tarii Galilor, cu scorul de 27-13 (10-13). Partida s-a disputat in templul rugby-ului britanic, pe Twickenham din Londra, in...
Trei echipe emblematice ale Frantei retrogradate in Federale 1
30 Mai 2016

Trei echipe emblematice ale Frantei retrogradate in Federale 1

Trei dintre echipele emblematice ale rugby-ului francez, Biarritz, Bourgoin si Narbonne, au primit decizia retrogradarii din Pro D2 in federale 1, al treilea esalon valoric, din motive financiare....
Newsletter GRATUIT

Aboneaza-te la newsletterul Rugby.ro si primeste ultimele noutati pe email.

Lasa un comentariu



Atentie! Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!


[*] Toate campurile sunt obligatorii.
[**] Codul HTML nu este permis.
SUPERLIGA LA RUGBY 2016
1 Timisoara Saracens 40
2 CSA Steaua Bucuresti 48
3 CSM Stiinta Baia Mare 44
4 CS Dinamo Bucuresti 20
5 CS Politehnica Iasi 12
6 CS Universitatea Cluj 9
7 CSM Olimpia Bucuresti 13
DIVIZIA NATIONALA 2016
1 CS Stiinta Petrosani
2 CS Navodari
3 RCM Galati
4 CS Poli Unirea Iasi
5 Rugby Club Barlad
6 CSM Bucovina Suceava
7 RC Stejarul Buzau
Sondaj

Cine va fi campioana Romaniei?

1. Timisoara
2. Baia Mare
3. Steaua
4. CSM Bucuresti